Obserwuj w Google News

Ważni członkowie partii Adama Bielana robią kariery w SIM-ach

2 min. czytania
06.12.2022 09:17
Zareaguj Reakcja

W Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych karierę robią liczni działacze Partii Republikańskiej Adama Bielana. Jak ustaliło Radio ZET, chodzi o co najmniej kilkanaście osób należących do kierowniczych gremiów partii. Pracują oni głównie w radach nadzorczych, ale część polityków ma też stanowiska dyrektorskie. SIM-ów jest w Polsce trzydzieści, ich zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem z przystępnym czynszem (nazywa się je następcami TBS-ów).

Adam Bielan
fot. Piotr Molecki/East News

Rolę zwierzchniczą nad SIM-ami ma Krajowy Zasób Nieruchomości. Jego prezes - Arkadiusz Urban - jest wiceszefem Partii Republikańskiej. Wiceprezesem KZN jest Jakub Pyżanowski, który jest też pełnomocnikiem regionalnym Republikanów w Koszalinie. "Rodzynkiem" w zarządzie KZN jest drugi wiceprezes - to Piotr Ziubroniewicz, który jest członkiem zarządu stowarzyszenia OdNowa Marcina Ociepy (to, podobnie jak w przypadku partii Bielana, byli politycy Porozumienia Jarosława Gowina).

Ważni członkowie partii Bielana robią kariery w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe powstają w całej Polsce od 2021 roku. Tylko w SIM Pomorze w radzie nadzorczej zasiadają:

  • Wojciech Helmin - członek rady krajowej Partii Republikańskiej;
  • Cezary Baszko - syn posła Partii Republikańskiej Mieczysława Baszko;
  • Leszek Malewski - członek sądu koleżeńskiego Partii Republikańskiej.
Redakcja poleca

Reporter Radia ZET Maciej Bąk odnalazł też w radzie nadzorczej SIM Pomorze radną PiS z Gdyni Danutę Białooką. Pozostałą część członków rady stanowią osoby delegowane przez samorządy, które są udziałowcami SIM-u. Miesięczna pensja brutto w radzie nadzorczej wynosi około 1700 złotych brutto.

Szefowa biura krajowego Republikanów Monika Baran jest prezeską SIM Warmia i Mazury (do niedawna była też szefową rady nadzorczej SIM Pomorze). Odnaleźć można tam także wiceprezeskę Republikanów, byłą posłankę Magdalena Błeńska (w lipcu 2022 roku pracowała na stanowisku szefowej biura inwestycji). Z kolei prezesem SIM Południe w Przemyślu jest Adam Drozd, członek rady krajowej Partii Republikańskiej i radny sejmiku województwa podkarpackiego.

Kolejni członkowie partii Adama Bielana w radach nadzorczych to Mirosław Zeliszko (przewodniczący rady SIM Lubuskie Trójmiasto), Marcin Wójcik (SIM Mińsk Mazowiecki), szef partyjnych struktur w Tarnowie Piotr Olszówka (SIM Małopolska) oraz pełnomocnik partii na Śląsk, a zarazem znany gliwicki restaurator Petros Tovmaysan (SIM Śląsk Północ) - wynika z ustaleń dziennikarza Radia ZET.

Uprawnienia do powoływania części członków rad nadzorczych poszczególnych SIM-ów ma zarząd Krajowego Zasobu Nieruchomości. A nadzór nad nim sprawuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pierwsze Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe zaczęły powstawać jeszcze w czasie, gdy resortem kierował Jarosław Gowin. Po rozbiciu Porozumienia Republikanie politycznie "odziedziczyli" po nim SIM-y.

RadioZET.pl