Obserwuj w Google News

Wicemarszałkowie Sejmu wybrani. Co z Elżbietą Witek z PiS?

1 min. czytania
13.11.2023 19:46
Zareaguj Reakcja

Sejm podjął decyzję w sprawie liczby wicemarszałków oraz obsadzenia tych stanowisk. Posłowie zdecydowali, że w X kadencji niższej izby parlamentu będzie 6 wicemarszałków Sejmu. Na tę funkcję nie została wybrana Elżbieta Witek z PiS.

Elżbieta Witek
fot. Sejm/YouTube (screen)

Sejm X kadencji będzie miał sześciu wicemarszałków. Posłowie zdecydowali w poniedziałek, że te stanowiska obsadzą: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Piotr Zgorzelski (PSL), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Włodzimierz Czarzasty (Lewica)

W pierwszym głosowaniu przepadła za to kandydatka PiS i dotychczasowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Nie zebrała wymaganej większości.

Redakcja poleca

Sejm wybrał wicemarszałków. PiS poza prezydium izby

Największe poparcie posłów otrzymał Krzysztof Bosak - 272. Czarzastego poparło 250 parlamentarzystów, Niedziela 257, Wielichowska 252 i Zgorzelski 267. Z kolei Elżbieta Witek otrzymała tylko 203 posłów.

- W związku z tym, że Sejm nie dokonał wyboru wicemarszałka Sejmu, procedurę jego wyboru przeprowadzimy ponownie w późniejszym terminie - powiedział po głosowaniach marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Przed głosowaniem Jarosław Kaczyński oświadczył, że jedyną kandydatką PiS na wicemarszałka Sejmu z jego ugrupowania będzie Elżbieta Witek. W przypadku jej niewybrania deklarował, że PiS pozostanie poza prezydium Sejmu.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap