Obserwuj w Google News

Wielka kasa znowu płynie na konta PiS. Menedżerowie przelali ogromne sumy

2 min. czytania
20.01.2023 11:58
Zareaguj Reakcja

Od początku 2023 roku menedżerowie z państwowych spółek przelali na partyjne konto PiS ponad 300 tys. zł - informuje Wirtualna Polska. Darczyńcy to osoby związane m.in. z Orlenem, Tauronem, PGE czy Pekao.

jarosław kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Wraz z początkiem 2023 roku popłynęły kolejne przelewy na partyjne konto PiS. Menedżerowie mogą teraz wpłacać więcej. Maksymalny przelew w 2022 roku zgodnie z przepisami - mógł wynieść 45 150 zł (to 15-krotność minimalnego wynagrodzenia). Dzięki podniesieniu płacy minimalnej limit ten wzrósł do 52 350 zł.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, już 2 stycznia na konto PiS pieniądze wpłaciło aż pięciu menedżerów związanych z państwowymi spółkami. Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju w spółce Tauron, przelał 40 tys. zł.

WP: Menedżerowie państwowych spółek wpłacają na PiS

Lechosław Rojewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w PGE, wpłacił 30 tys. zł. Z kolei 45 tys. zł wpłacił Adam Burak, który jest członkiem zarządu ds. komunikacji i marketingu w Orlenie.

Redakcja poleca

Tomasz Hryniewicz, który w chwili dokonywania wpłaty był wiceprezesem zarządu Grupy Azoty S.A. i prezesem zarządu Grupy Azoty Puławy, wpłacił na konto PiS 40 tys. zł. 16 stycznia rada nadzorcza Grupy Azoty odwołała go z funkcji wiceprezesa zarządu firmy, a niedługo później Hryniewicz zrezygnował z funkcji prezesa w Grupie Azoty - Zakładach Azotowych Puławy.

Paweł Majewski, prezes Grupy Enea, przelał na konto PiS 45 tys. zł. W następnych dniach 25 tys. zł wpłacił Jacek Janiszek - wiceprezes zarządu Zakładów Azotowych Puławy S.A. Rekordową kwotę przelał Piotr Zborowski - wiceprezes Banku Pekao. Na partyjne konto wpłacił aż 50 tys. zł.

Ponad 300 tys. zł od początku 2023 roku

Jak podaje WP, po 25 tys. zł wpłacili Dariusz Dumkiewicz, zastępca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka S.A oraz Dariusz Puchała, który w KRS figuruje jako członek zarządu Lotos Kolej.

Od lipca 2022 roku partie polityczne mają obowiązek publikować zestawienie wpłat na swoje konta. Zgodnie z art. 25 Ustawy o partiach politycznych, każdy obywatel Polski, który ma w naszym kraju stałe miejsce zamieszkania, może przekazać środki finansowe na rzecz partii politycznej.

RadioZET.pl/ Wirtualna Polska