Obserwuj w Google News

Wyciekły dane milionów Polaków. Rząd reaguje. Spektakularna porażka

2 min. czytania
31.05.2023 11:39
Zareaguj Reakcja

Wyciek danych milionów Polaków. "Prawdopodobnie jeden z największych jednorazowych wycieków w historii polskiego internetu" - spekulują portale tematyczne na czele z serwisem Zaufana Trzecia Strona, który opublikował fragment tajemniczego dokumentu. Na doniesienia zareagowało Ministerstwo Cyfryzacji. Janusz Cieszyński opublikował rządową stronę, która miała weryfikować, czy nasze dane znalazły się w zasobach potężnego wycieku. Strona nie działa.

Janusz Cieszyński
fot. EastNews - Piotr Molecki

Prawdopodobnie jeden z największych wycieków jednorazowych w historii polskiego internetu - opiniuje serwis Zaufana Trzecia Strona, publikując fragment obszernego dokumentu udostępnionego publicznie, w którym znalazły się dane - hasła i loginy - milionów Polaków. Wyciek dotyczy stron banków, serwisów społecznościowych i innych stron www. Reaguje rząd. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło stronę, za pomocą której możemy sprawdzić, czy w wycieku znalazły się także nasze dane. Strona nie działa.

Potężny wyciek danych. Miliony haseł upublicznione

Publikacja o nazwie "pl.txt" pojawiła się na "Cebulce", polskim forum w sieci Tor i zawiera 6 274 679 wierszy - w każdym znajdują się dane czyjegoś konta gdzieś w sieci: do konta bankowego, profilu w mediach społecznościowych i innych serwisów www.

Redakcja poleca

"Plik najwyraźniej stanowi fragment większej całości, z której wybrano wszystkie wiersze zwierające ciąg znaków „.pl”. Oznacza to, że znalazły się w nim głównie dane, dotyczące serwisów prowadzonych w domenie .pl oraz dane loginów, zawierających adresy email w domenie .pl" - czytamy w analizie TrzeciejStrony. Serwis szacuje też liczbę konkretnych stron, z których pochodzą wykradzione hasła i loginy.

  • facebook.com: 119 334
  • allegro.pl: 88 282
  • .gov.pl: 44 385
  • poczta.onet.pl: 28 747
  • poczta.wp.pl: 12 056
  • x-kom.pl: 10 761
  • morele.net: 2672
  • online.mbank.pl: 10 140
  • .ingbank.pl 1227
Potęzny wyciek danych Polaków
fot. Potęzny wyciek danych Polaków

Czy moje dane znalazły się w wycieku? Rząd reaguje

W środowe przedpołudnie na doniesienia o wycieku zareagował minister Janusz Cieszyński. "Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy Wasze dane znalazły się w tym wycieku" - poinformował na Twitterze, publikując link do rządowej strony bezpiecznedane.gov.pl.

Użytkownicy Twittera natychmiast wychwycili, że rządowa strona nie działa. Nie da się do niej zalogować, nie działa żaden z buttonów "Sprawdź dane" ani "zaloguj".

Skierowaliśmy w tej sprawie pytania do Ministerstwa Cyfryzacji. Odpowiedzi opublikujemy.

RadioZET.pl