Obserwuj w Google News

Wyobraźnia Rydzyka nie zna granic. Na to dostał kolejne miliony

2 min. czytania
20.11.2023 14:32
Zareaguj Reakcja

O. Tadeusz Rydzyk otrzymał kolejne pieniądze od rządu. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, tym razem Ministerstwo Sprawiedliwości wsparło Fundację Lux Veritatis i Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Resort nie chce zdradzić, o jaką dokładnie kwotę chodzi.

Tadeusz Rydzyk
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Fundacja Lux Veritatis o.  Tadeusza Rydzyka przez 3 lata będzie dostawała pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Resort  Zbigniewa Ziobry nie ujawnił kwoty dotacji.

Na podstawie informacji z 2020 roku, zgodnie z którymi na prowadzenie Centrum przez niespełna 4 lata przyznano aż 7,1 mln zł, można domyślić się, iż teraz kwoty również są milionowe. W latach 2015-2023 podmioty związane z toruńskim redemptorystą otrzymały z publicznej kasy ponad 380 mln zł.

Rydzyk z kolejnymi milionami od PiS

Ministerstwo Sprawiedliwości najpewniej po raz ostatni za kadencji PiS i Suwerennej Polski rozstrzygnęło konkurs Funduszu Sprawiedliwości o dotacje na "przeciwdziałanie przyczynom przestępczości". Tym razem z programu było do rozdysponowania 15 mln zł. Pieniądze przeznaczone były na działania, które będą prowadzone w latach 2024-26. Wpłynęło 19 poprawnie wypełnionych wniosków, a 8 organizacji otrzymało pieniądze. Wśród nich jest fundacja o. Rydzyka.

Redakcja poleca

Jednym ze zwycięzców jest Fundacja Lux Veritatis. W ostatnich latach zbudowała z publicznych pieniędzy Park Pamięci w Toruniu i zainicjowała, finansowaną głównie przez państwo, budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość. Jest też właścicielką spółki, która za kilkadziesiąt milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wybudowała w Toruniu ciepłownię geotermalną.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało na pytanie Wirtualnej Polski, że za pieniądze z przyznanej dotacji Lux Veritatis będzie prowadzić kampanię informacyjną, w której "poruszone zostaną zagadnienia bezpośrednio związane z przeciwdziałaniem przestępczości w różnych aspektach życia społecznego". W ramach projektu ma powstać również Biuro Sieci Pomocy Prawnej i Poradnictwa Obywatelskiego - centrum pomocy z bezpłatnym doradztwem prawnym i obywatelskim. Urzędnicy resortu nie ujawnili jednak nazwy projektu Fundacji Lux Veritatis ani nie podali kwot dotacji.

Tadeusz Rydzyk będzie bronił chrześcijan za pieniądze państwa

W odpowiedzi na wiadomość od Wirtualnej Polski Lux Veritatis zapewniło, że "na chwilę obecną nie dysponuje wiedzą na temat przyznanej kwoty dotacji". Przedstawiciele fundacji zdradzili jednak, że finansowanie zostało przyznane na realizację zadania pod nazwą "Centrum Ochrony Praw Chrześcijan 2024-2026". Pieniądze na prowadzenie Centrum fundacja dostała już drugi raz. Poprzednio ministerstwo przyznało jej na lata 2020-23 aż 7 116 960 zł. Instytucja ma być "odpowiedzią na falę dyskryminacji religijnej pojawiającej się na świecie i w Polsce", która rzekomo dotyka chrześcijan.

Źródło: Radio ZET/Wirtualna Polska

Nie przegap