Obserwuj w Google News

Złe wieści dla Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja ma powody do radości

2 min. czytania
20.09.2023 08:39
Zareaguj Reakcja

Wybory parlamentarne coraz bliżej. Gdyby odbyły się w miniony weekend, wygrałby je PiS - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Na tym jednak koniec dobrych wiadomości dla partii rządzącej.

Jarosław Kaczyński
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wybory parlamentarne 2023 za pasem. W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż jest na czele stawki. Na PiS chce zagłosować 32,8 proc. respondentów. Notowania spadły o 0,7 pkt proc. w porównaniu do badania sprzed tygodnia.

Sondaż United Surveys. PiS liderem, ale bez większości

Na drugim miejscu podium plasuje się Koalicja Obywatelska. Na nią swój głos chce oddać 26,3 proc. ankietowanych. Tutaj również można zaobserwować spadek o 1,7 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Podium zamyka Trzecia Droga, która odnotowała wzrost poparcia o 1,4 pkt proc. Wyborczy sojusz Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni wybrałoby 10,6 proc. badanych. Na czwartym miejscu znalazła się Nowa Lewica z 10,2 proc. poparcia (wzrost o 1,3 pkt. proc.). Natomiast Konfederacja Wolność i Niepodległość może liczyć na 9,5 proc. głosów (spadek o 1,7 pkt. proc.).

Z kolei na Bezpartyjnych Samorządowców zagłosowałoby 3,4 proc. ankietowanych. Wyniki te oznaczają, że komitet nie przekroczyłby wymaganego progu wyborczego i jego kandydaci nie dostaliby się do Sejmu. Wynik ten zapewniłby jednak partyjną subwencję.

Redakcja poleca

Z najnowszego sondażu wynika, że PiS wciąż jest liderem, na tym jednak koniec dobrych wiadomości dla Jarosława Kaczyńskiego. Partia rządząca może liczyć na 185 mandatów w Sejmie.

Tak z kolei rozkładałaby się pozostałe mandaty:

  • Koalicja Obywatelska zdobyłaby ich 145,
  • Trzecia Droga - 46,
  • Lewica - 45,
  • Konfederacja - 39,
  • Jeden mandat przypadłby posłowi mniejszości niemieckiej.

Prof. Jarosław Flis przeliczył wyniki sondażu na mandaty. Co oznacza taki wynik? Z 224 głosami - nawet jeśli PiS stworzyłby koalicję z Konfederacją, nie miałby większości w Sejmie. 235 głosów przypadłoby opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drodze i Lewicy.

Ile osób weźmie udział w wyborach?

Z sondażu United Surveys wynika także, ilu Polaków zamierza wziąć udział w wyborach parlamentarnych 15 października. Swój udział w głosowaniu zadeklarowało 59,5 proc. ankietowanych. 49,7 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 9,8 proc. - "raczej tak".

36,2 proc. badanych nie zamierza głosować. 25,3 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie", a 10,9 proc. - "raczej nie". Z kolei 4,3 proc. badanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 16-17 września 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Nie przegap