,

Prof. Ryszard Gryglewski nie żyje. Był wybitnym lekarzem i naukowcem

02.02.2023 08:54

Prof. Ryszard Gryglewski zmarł w wieku 91 lat. Był cenionym lekarzem i wybitnym uczonym. Prowadził działalność naukową nie tylko w Polsce, ale też za granicą. O jego osiągnięciach przypomniał Uniwersytet Jagielloński. "Stworzył nową dziedzinę farmakologii - farmakologię śródbłonka" - napisano.

Prof. Ryszard Gryglewski
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Prof. Ryszard Gryglewski nie żyje. Informację o jego śmierci przekazał w środę na Facebooku Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum. “Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 stycznia zmarł prof. Ryszard Gryglewski, wybitny uczony, autor przełomowych odkryć w dziedzinie farmakologii, wieloletni kierownik Katedry Farmakologii WL, rektor Akademii Medycznej w Krakowie w latach 1981-84" - czytamy. 

Prof. Gryglewski urodził się 4 sierpnia 1932 r. w Wilnie. W 1955 r. ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie, a w 1976 został profesorem zwyczajnym tego wydziału. Działalność naukową prowadził także za granicą m.in. w Edynburgu, w Wellcome Research Laboratories w Kent czy William Harvery Research Institute w Londynie.

Prof. Ryszard Gryglewski nie żyje

“Jego liczne odkrycia naukowe, w tym odkrycie prostacykliny w 1976 r., wniosły znaczący wkład w rozwój medycyny. Stworzył nową dziedzinę farmakologii - farmakologię śródbłonka” - przypomniał Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum.

Jak podkreśla UJ, najważniejszym osiągnięciem naukowym prof. Gryglewskiego, dokonanym we wspólnym polsko-brytyjskim zespole, było odkrycie w 1976 roku prostacykliny - hormonu tkankowego wytwarzanego głównie w śródbłonkach płuc, który hamuje zlepianie płytek krwi i działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, zwłaszcza naczynia wieńcowe. 

“W genialnym błysku odkrył w londyńskiej pracowni Johna Vane’a, późniejszego laureata Nagrody Nobla, prostacyklinę, hormon produkowany przez wyściółkę tętnic. Zdaliśmy sobie z miejsca sprawę, że mamy w ręku rzecz niechybnie ciekawą” - cytuje UJ profesora Andrzeja Szczeklika, który w swojej książce „Katharsis” wspomniał o dokonaniach prof. Gryglewskiego. 

Za swoje osiągnięcia naukowiec otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe. Prezydent Aleksander Kwaśniewski w 2002 roku uhonorował prof. Gryglewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast prezydent Andrzej Duda w 2017 roku odznaczył profesora Orderem Orła Białego.

Zmarłego profesora wspominają też studenci. “To bardzo smutna wiadomość, bo skala dokonań tego człowieka była przeogromna. Pamiętam jak na I roku miałem zajęcia z historii medycyny z jego synem - również prof. Ryszardem Gryglewskim (tak samo się nazywa). Wspominaliśmy na seminariach o bardzo wielu postaciach związanych z Akademią Medyczną w Krakowie, ale na żadnych z nich skromnie profesor nie wspomniał nic o swoim ojcu. Ja o tym odkryciu prostacykliny wiedziałem i uważałem za wielki przełom, więc czekałem, aż może profesor coś wspomni, ale był chyba zbyt skromnym człowiekiem, by to uczynić. Natomiast teraz już pośmiertnie zdecydowanie można powiedzieć, że prof. Gryglewski zapisał się w dziejach historii medycyny” - napisał Kamil Alek Sobieszek z Samorządu Studentów Wydziału Lekarskiego UJ CM.

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się