Obserwuj w Google News

Sanepid ujawnił czym zatruli się klienci w restauracji. Więcej osób z objawami

PAP
2 min. czytania
06.06.2023 15:08
Zareaguj Reakcja

Po zbiorowym zatruciu w rzeszowskiej restauracji sanepid ma wyniki ostatnich badań. Ustalono, że przyczyną były jaja wykorzystane do przygotowania sosu holenderskiego. Wzrosła liczba osób z objawami i potwierdzoną salmonellą.

Karetka pogotowia
fot. NewsLubuski/East News (ilustracyjne)

O najnowszych ustaleniach w sprawie zbiorowego zatrucia pokarmowego, do którego doszło w ubiegłym tygodniu, poinformował Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Z ostatnich badań wynika, że spośród 48 osób narażonych na zatrucie pokarmowe, u 39 wystąpiły objawy chorobowe, 7 osób nadal jest w szpitalach, u 17 osób badania wykazały obecność bakterii salmonella enteritidis, w tym u dwóch osób z personelu restauracji.

Poszkodowanymi są klienci restauracji "Rzeszuff", którzy jedli tam posiłki w dniach 27-29 maja. Sanepid rozpoczął kontrolę i dochodzenie epidemiologiczne 30 czerwca. To na tej podstawie ustalono, że przyczyną zatrucia były bakterie salmonella enteritidis.

Redakcja poleca

Rzeszów. Masowe zatrucie w restauracji "Rzeszuff"

- Na podstawie przeprowadzonych wywiadów epidemiologicznych ustalono, że większość osób, u których potwierdzono w badaniach zakażenie, jadło kanapkę, do przygotowania której używany był m.in. sos holenderski na bazie surowych żółtek oraz jajko po benedyktyńsku nie poddane kompletnej obróbce termicznej – przekazał dyrektor Ślączka.

Sanepid pobrał do badań wszystkie składniki i półprodukty dostępne w restauracji. Były to m.in. jajka z partii używanej do produkcji w dniach kiedy doszło do zatruć pokarmowych, łosoś wędzony i sos holenderski wyprodukowany później. "W przebadanych dotychczas produktach nie stwierdzono obecności bakterii salmonella" – dodał dyrektor powiatowej stacji sanepidu w Rzeszowie.

- Analizując całość procesu produkcyjnego, użyte do produkcji składniki jak również sposób ich przetworzenia najbardziej prawdopodobne wydaje się być użycie do produkcji sosu holenderskiego jaja zakażonego salmonellą, który następnie był wykorzystany do produkcji kilkudziesięciu kanapek - podsumował Jaromir Ślączka.

Masowe zatrucie pokarmowe w restauracji "Rzeszuff" sanepid potwierdził w czwartek, w ubiegłym tygodniu. Wówczas informował, że na zatrucie salmonellą mogło być narażonych 18 osób, u 15 wystąpiły objawy chorobowe, 7 osób zostało hospitalizowanych, w tym trzy są z dodatnim wynikiem badania w kierunku salmonella enteritidis.

Właściciele restauracji przeprosili poszkodowanych klientów. Na razie lokal jest zamknięty. "Chcielibyśmy niektórym komentatorom uświadomić i wyprowadzić z błędu, że salmonella często rozwija się również w żółtku czy białku zamkniętego jaja i nawet wielokrotne naświetlanie nic tu nie pomoże. Wówczas tylko ugotowanie takiego jaja na twardo doprowadzi do wyeliminowania bakterii" - napisali na Facebooku właściciele restauracji.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Lipska