Obserwuj w Google News

"Siła kłamstwa" Antoniego Macierewicza. Publikujemy reportaż Piotra Świerczka z TVN24

2 min. czytania
04.01.2023 10:55
Zareaguj Reakcja

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji chce ukarać stację TVN za wyemitowanie reportażu o tak zwanej podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Przyłączając się do akcji wspierającej wolne media, publikujemy materiał Piotra Świerczka, w którym pokazano zatajone przez byłego ministra obrony narodowej dowody wykluczające zamach w Smoleńsku.

Reportaż "Siła kłamstwa" to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza "Czarno na białym" TVN24, Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które - choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu.

Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję tezy.

Reportaż nagrodzony w 2022 r. Grand Press w kategorii "dziennikarstwo śledcze". Piotr Świerczek jest także autorem reportaży "Siła faktów" i "Siła dźwięku".

"Siła kłamstwa". Reportaż Piotra Świerczka zaskarżony przez Anotniego Macierewicza

Emisja "Siły kłamstwa" spowodowała złożenie skargi przez przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Anotniego Macierewicza. Na skargę zareagowała KRRiT, która wydała oświadczenie, w którym czytamy:

"Postępowanie dotyczyć będzie w szczególności ustalenia, czy audycja pt. „Czarno na białym: siła kłamstwa” wyemitowana w programie TVN24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. Przewodniczący KRRiT będzie również badać, w jakim stopniu ewentualne rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji narusza warunki koncesji udzielonej TVN S.A. na nadawanie programu pod nazwą TVN.

Redakcja poleca

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, na który powołuje się KRRiT, spółce TVN grozi kara pieniężna w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do rozpowszechniania programu drogą naziemną. Takie rozwiązanie Juliusz Braun, były szef KRRiT, nazwał "opcją atomową".

W akcję publikowania materiału Piotr Świerczka włączyły się też inne największe media w Polsce.

Oświadczenie TVN24:

W TVN24 w materiale "Siła kłamstwa" podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej.

Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych.

W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa.