Stała jednostka wojsk USA w Polsce. Wiadomo, kiedy zacznie działalność

17.03.2023 09:53

Amerykanie ustanawiają pierwszą stałą jednostkę wojskową na terenie Polski. Pentagon zapowiedział, że zacznie ona swoją działalność w naszym kraju jeszcze w marcu. Kwatera główna garnizonu armii USA znajdzie się w Poznaniu. Będzie to zmiana bardziej symboliczna niż przełomowa.

USA, stała jednostka wojskowa w Polsce
fot. Jakub Walasek/REPORTER, wysunięte dowództwo V Korpusu Sil Lądowych USA w Poznaniu, lipiec 2022 r.

USA będą miały stałą jednostkę wojskową w Polsce. To skutek trwającej ponad rok wojny w Ukrainie i związanych z nią działań NATO, mających na celu wzmocnienie tzw. wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Starania o ustanowienie stałej jednostki wojskowej Amerykanów w Polsce zapowiadał już w minionym roku prezydent RP Andrzej Duda. Do tej pory żołnierze USA przebywają w Polsce w trybie rotacyjnym.

USA umieszczą w Polsce stałą jednostkę wojskową. Wiadomo kiedy 

Stała jednostka wojsk USA będzie mieścić się w Poznaniu, a kompleks będzie nazywał się Camp Kosciuszko. Jest to jednak raczej zmiana symboliczna niż przełomowa. Nie jest to jednostka bojowa, a struktura wspomagająca działania 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju.

Koordynacja działań, wsparcie infrastruktury i dostarczanie usług żołnierzom przebywającym w Polsce - to są niektóre z jej zadań. Jednostka w kwaterze głównej liczyć będzie zaledwie 13 żołnierzy i 140 cywilnych pracowników wojska, którzy przyjeżdżać będą do Polski na okres roku, bez możliwości sprowadzenia swoich rodzin.

W 2022 roku wysunięte dowództwo V Korpusu Sil Lądowych USA w jednostce w Poznaniu otrzymało nazwę Camp Kosciuszko.

loader

RadioZET.pl/oprac. BCh