Tyszka Mentzen
Stanisław Tyszka i Sławomir Mentzen w Sejmie
fot: Piotr Molecki/East News

Przeszedł do Konfederacji. "Mentzen to jedyny taki lider w Polsce"

Mikołaj Pietraszewski
Mikołaj Pietraszewski Redaktor Radia Zet
25.11.2022 13:33

Jestem członkiem partii KORWiN, ale blisko mi do wszystkich kolegów z koła poselskiego. Widzę między nami więcej podobieństw niż ich widzę z członkami głównego nurtu – mówił w podcaście „Machina Władzy” Stanisław Tyszka. Poseł, który przez lata współtworzył ruch Kukiz'15, przeszedł niedawno do Konfederacji. 

Stanisław Tyszka był gościem najnowszego odcinka podcastu „Machina Władzy” w Radiu ZET. Punktem wyjściem w rozmowie było jego niedawne odejście z Kukiz’15 – ruchu, który przed kilkoma laty zakładał wspólnie z Pawłem Kukizem. „To dla mnie bolesna, ale głęboko przemyślana decyzja. Nasze drogi się rozeszły” – napisał w opublikowanym 7 listopada oświadczeniu.

Chciałem budować alternatywę”

- Od 2015 roku starałem się budować alternatywę wobec PO-PiS. Uważałem, że to nie służy obywatelom. Niestety, Kukiz’15 się skończył. Paweł zdecydował się na współpracę z PiS i opowiedział się po jednej ze stron tego sportu – powiedział Tyszka. - Postrzegam swoje bycie w polityce jako służące próbom naprawy naszego państwa, zarówno na poziomie ustrojowym, jak i gospodarczym, fiskalnym – podkreślił.

Wspomniał, że postulaty takie, jak podniesienie kwoty wolnej od podatku czy dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców były w agendzie jednej z partii opozycyjnych (PSL w 2019 roku – red.) tylko dlatego, że Kukiz’15 weszło z „ludowcami” w koalicję wyborczą. - Czasem politycy, gdy widzą dobre pomysły, to je kupują. Zdarza się, że na pokaz, nie chcąc ich realizować – dodał.

Wspólne wystąpienie Pawła Kukiza i Jarosława Kaczyńskiego
Wspólne wystąpienie Pawła Kukiza i Jarosława Kaczyńskiego
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

- Paweł wpadł na taki pomysł, że podejdzie do polityki bardzo pragmatycznie. Spróbuje przehandlować z Kaczyńskim swoje trzy szable w Sejmie i poprzeć wszystkie złe ustawy rządu, z którymi w większości, tak mi się wydaje, się nie zgadza, za to, że PiS uchwali kilka projektów Kukiz’15 – przyznał. - Rozbieżność między mną a Pawłem polega na tym, że ja uważam, iż te projekty, choć są w większości mojego autorstwa, nie usprawiedliwiają tragicznej w skutkach polityki rządu - ocenił.

Kukiz jest wykorzystywany”

Napomknął o „fatalnej reakcji rządzących na sytuację pandemiczną” i 190 tysiącach nadmiarowych zgonów (i „absurdach jak np. zamykanie lasów czy godzina policyjna w Sylwestra”), a także „gigantycznej inflacji, czyli masowym zubożeniu Polaków”. - Wojna i jej wpływ np. na ceny paliw to jedno, ale każdy ekonomista wymieni tu także dodruk pustego pieniądza, złą politykę NBP i zdecydowanie za późno podniesione stopy procentowe – wyliczał.

W jego ocenie „koledzy z Kukiz’15” legitymizują szkodliwą politykę PiS, na którą składa się również „kuriozalny Polski Ład” oraz „kwestia może bardziej estetyki, ale bardzo istotna politycznie, czyli propaganda mediów publicznych”. - Ja się pod tym nie mogę podpisać, bo inny dostałem mandat od wyborców w 2015 i 2019 roku. Mogę nawet powiedzieć, że to ja zostałem w Kukiz’15, a oni odeszli, bo poszli na tak daleko idące koncesje – oznajmił.

Paweł jest w bliskiej współpracy z Jarosławem Kaczyńskim, ale moim zdaniem jest przez niego wykorzystywany

- Paweł wielokrotnie mówił, że jeśli PiS spełnia jakieś warunki, to wystartuje z ich list. Jest w bliskiej współpracy z Jarosławem Kaczyńskim, ale moim zdaniem Paweł jest przez niego wykorzystywany – stwierdził. Jednocześnie ujawnił, że otrzymywał oferty od różnych ugrupowań politycznych. Kusił go m.in., PiS, który oferował mu powrót na stanowisko wicemarszałka Sejmu )Tyszka sprawował je w latach 2015-19 – red.), ale podziękował, bo – jak się bronił – „nie głosuje na rozkaz”. - Za to tzw. opozycja totalna była mną zainteresowana, ponieważ widzieli, że nie dałem się kupić PiS – dodał.

Mentzen to ciekawy człowiek”

Zdaniem Tyszki Konfederacja to obecnie jedyna na polskiej scenie politycznej formacja „ideowa, wolnościowa gospodarczo, chcąca naprawiać państwo i ulżyć obywatelom”. Chwalił również nowego szefa współtworzącej Konfederację partii KORWiN Sławomira Mentzena. - To niezwykle ciekawy człowiek. Odnoszący sukcesy przedsiębiorca i jedyny w Polsce lider partii z doktoratem z nauk ekonomicznych. To jest nowa jakość i nadzieja w polityce – przypomniał.

Sławomir Mentzen to niezwykle ciekawy człowiek. Odnoszący sukcesy przedsiębiorca i jedyny w Polsce lider partii z doktoratem z nauk ekonomicznych

- Jestem członkiem partii KORWiN, ale blisko mi do wszystkich kolegów z koła poselskiego. Widzę między nami więcej podobieństw, niż ich widzę z członkami głównego nurtu – zaznaczył. Na pytanie, czy identyfikuje się z ostrymi i kontrowersyjnymi poglądami przedstawicieli Konfederacji, odpowiedział, że „jeśli chodzi o treść”, to interesuje go „przede wszystkim stosunek do gospodarki”.

Sławomir Mentzen podczas konwencji Konfederacji (zdjęcie z 2019 roku)
Sławomir Mentzen podczas konwencji Konfederacji (zdjęcie z 2019 roku)
fot. Piotr Molecki/East News

- Oni mówią o tym, co będzie się dzieje, gdy prowadzi się taką politykę, jak np. PiS – komplikacja systemu podatkowego, rozdawnictwa socjalnego, czyli wynagradzania niepracowania, a nie pracy – tłumaczył. Jego zdaniem np. program 500 plus to są „pieniądze, które się komuś odbiera, by komuś dać. Zwykle odbiera się i daje tym samy, by kupić ich głosy”.

PiS jest hojny dla Ukraińców”

Ważnym wątkiem rozmowy była również wojna w Ukrainie i związany z nią napływ osób zza wschodniej granicy. Tyszka wskazał, że państwo, przyjmując duże grupy uchodźców, „zareagowało źle”. - A teraz, wobec zbliżającej się zimy i ataku Rosji na cele energetyczne w Ukrainie, może dojść do kolejnej fali – ostrzegał.

Jego zdaniem rząd powinien „apelować o solidarność europejską w tej sprawie”, czyli o tzw. mechanizm relokacji uchodźców. - Uważam, że PiS wymyśliło sobie taką koncepcję, że rozwiąże nasze problemy demograficzne przyjęciem tutaj setek czy milionów kobiet i dzieci z Ukrainy – argumentował. Dodał, że „PiS z kieszeni Polaków jest dla Ukraińców bardzo hojny”, a „Polakom trzeba uczciwie mówić, ile to będzie kosztowało i prowadzić rozsądną politykę socjalną”.

- My chcemy prowadzić taką politykę, w której nie będzie dodatków socjalnych, w której umożliwimy imigrantom uczciwą pracę oraz możliwość dorabiania się – wyjaśniał. Na pytanie, czy popiera takie hasła jak promowane przez posła Grzegorza Brauna „stop ukrainizacji Polski”, odparł, że rozumie, że to słowa, które „wzbudzają kontrowersje”, ale traktuje je jako słowa, które „ma zwrócić uwagę na koszt tego wszystkiego”.

- Na to, czy to jest racjonalne i czy Polaków stać na to wszystko płacić – doprecyzował. Zaznaczył jednak, że „najbardziej wolałby odnosić się do swoich słów”. - A od tygodnia prosi się mnie o komentarz do wypowiedzi innych polityków Konfederacji – zauważył. Równocześnie przyznał, że „nasza polityka w większości przypadków jest teatrem tematów zastępczych i obelg, które rzucają wobec siebie posłowie PiS i PO”.

Biedroń kojarzy się tylko z jednym”

Zapytany zaś o prawa osób LGBTQ+, stwierdził, że jest „wolnościowcem, który nie chce, by państwo mieszało się w życie prywatne obywateli”. Podkreślił jednocześnie, że jako konserwatysta w sprawach światopoglądowych nie jest zwolennikiem „robienia z życia prywatnego tematu publicznego”. - Nigdy bym nie zmuszał innych, żeby o tym mówili, ale niekoniecznie chciałbym sam o tym słyszeć – wskazał. Zastrzegł jednocześnie, że „państwo powinno ułatwiać, a nie utrudniać ludziom życie”.

Jestem wolnościowcem, który nie chce, by państwo mieszało się w życie prywatne obywateli

Skrytykował przy tym jednego z liderów Lewicy Roberta Biedronia, który w jego ocenie całą swoją polityczną karierę zbudował na tematach związanych ze swoją orientacją seksualną. - Nie pamiętam żadnych innych inicjatyw Roberta Biedronia, które miały służyć obywatelom. On się kojarzy tylko z jednym. Mi by było wstyd, gdybym wchodził do polityki i kojarzono by mnie tylko z moją orientacją seksualną, bo dla mnie to jest sprawa prywatna – tłumaczył.

W ostatnim wątku, poruszonym w audycji, wykluczył swoje poparcie dla ewentualnej (pojawiającej się niekiedy w spekulacjach medialnych) koalicji Konfederacji z Solidarną Polską, ponieważ „Zbigniew Ziobro od 7 lat popiera PiS i głosuje za wszystkimi złymi ustawami, które są uchwalane”.

Stanisław Tyszka w studiu Radia ZET
Stanisław Tyszka w studiu Radia ZET
fot. RadioZET

Stanisław Tyszka (ur. 1979 r.) - polski prawnik, polityk i wykładowca akademicki, przez lata związany z Wydziałem Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW. W 2015 roku współtworzył ruch Kukiz’15, z którego list wszedł do Sejmu. W latach 2015-19 wicemarszałek izby wyższej. W 2019 roku ponownie uzyskał mandat posła, tym razem z list PSL. W listopadzie 2022 r. wystąpił z Kukiz’15, a następnie dołączył do partii KORWiN oraz koła poselskiego Konfederacji.

Mikołaj Pietraszewski
Mikołaj Pietraszewski

Poznaniak na emigracji w stolicy. Absolwent kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu oraz Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz, specjalizujący się w wywiadach. Fanatyk piłki nożnej, polskiej polityki, filmów Stanleya Kubricka oraz muzyki post-punk i synthpop (oraz bardzo wielu innych gatunków, może poza noise'em). W wolnych chwilach wsiada na rower lub pochłania literaturę faktu. Kocha Włochy, Wielką Brytanię i rodzinną Wielkopolskę. Nade wszystko nienawidzi buraków i orzechowej wódki.

Kontakt: mikolaj.pietraszewski@eurozet.pl

Instagram:  hejpietrach

logo Tu się dzieje