,

"Zamknij ryj, sz**to!", "rekolekcje BDSM dla dzieci". Szokujące nagranie z kościoła

28.03.2023 08:11

Nagrania z rekolekcji w Toruniu trafiły do sieci i wywołały oburzenie. Widać na nich przedstawienie, którego punktem kulminacyjnym jest lincz na młodej kobiecie. "Dzieci oglądały bicie i poniżanie młodej dziewczyny, której mężczyzna zakładał obrożę i prowadzał po kościele na smyczy" - napisał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Rekolekcje w Toruniu
fot. Facebook/Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Nagrania z rekolekcji, które odbyły się w poniedziałek w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Toruniu obiegły sieć. Widać na nich przedstawienie, podczas którego mężczyzna pastwi się nad roznegliżowaną kobietą. 

"Zamknij ryj, sz**to! Ty nie jesteś człowiekiem, rozumiesz? Jesteś moim kundlem. Nie jesteś już człowiekiem. Zamknij ryj!" - miał krzyczeć według świadków mężczyzna. “Rekolekcje w zwykłym polskim kościele. Zastanówcie się czy warto puszczać dzieci na religię, żeby babci było miło” - skomentowała użytkowniczka Twittera, która opublikowała jedno z nagrań.

Rekolekcje w Toruniu wywołały oburzenie

Sprawę nagłośnił portal tylkotorun.pl, który ustalił, że organizatorem rekolekcji był Wydział Katechetyczny Diecezji Toruńskiej. Brali w nich udział uczniowie toruńskich szkół ponadpodstawowych. “Ich hasłem przewodnim będzie wezwanie WAKE UP (czyli obudź się) nawiązujące do słów Pana Jezusa, które skierował do umarłej córki Jaira (Mk 5, 35-43), aby ją wskrzesić” - napisała Diecezja Toruńska na Facebooku.

- Patrzyliśmy na to najpierw trochę z rozbawieniem, a potem z zażenowaniem […] To, co zostało nagrane to był chyba element rekolekcji, tak jakby coś, co miało nas poruszyć. Udało się - powiedział portalowi tylkotorun.pl jeden z uczniów, który wziął udział w rekolekcjach. 

Większość uczestników rekolekcji była pod opieką katechetów, którzy według uczniów nie przerwali przedstawienia. - Jak miałem to zrobić? Przecież rekolekcje były organizowane przez kurię! Co miałem zrobić? Zadzwonić do biskupa? Nie mam nawet do niego telefonu! – powiedział w rozmowie z tylkotorun.pl jeden z katechetów.

Ks. Mariusz Piotr, dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Toruńskiej wytłumaczył, że o prowadzenie rekolekcji została poproszona grupa ELO, która jest spoza diecezji. - Grupa ELO [...] prowadziła już kilka podobnych rekolekcji. Jeśli zaś chodzi o tę scenę, to jest mi przykro, bo trochę poniosły ich emocje i prawdą jest, że były wśród uczestników osoby niepełnoletnie. Dlatego zostaną w tej sprawie wystosowane przeprosiny - wyjaśnił w rozmowie z tylkotorun.pl.

Sprawą zainteresowali się też aktywiści z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. "Na nagraniach widać mężczyznę rozbierającego młoda dziewczynę zdejmując jej spodnie, który następnie zakłada na szyję młodej dziewczynie obrożę, potem ciągnie ją przez kościół na smyczy i nazywa «szmatą». Na następnych ujęciach widać jak mężczyzna kładzie dziewczynę na kościelnej posadzce, kopie ja i uderza, krzycząc przy tym na nią i poniżając [...] Część dzieci wychodzi z kościoła, inne są wyraźnie poruszone tym, co zobaczyły" - napisali na Facebooku i zapowiedzieli, że we wtorek złożą w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/tylkotorun.pl

Logo radiozet Dzieje się