21-latka spadła z Rysów. Turystka zginęła na miejscu

31.12.2022 10:01

Do tragicznego wypadku doszło w piątek wieczorem na Rysach w Tatrach. W wyniku upadku z wysokości zginęła 21-letnia kobieta - poinformował w sobotę ratownik dyżurny TOPR.

TOPR
fot. Paweł Murzyn/East News (zdjęcie poglądowe)

Ratownicy TOPR z Zakopanego zostali poinformowani o wypadku na Rysach w piątek w godzinach wieczornych i pieszo znad Morskiego Oka wyruszyli na pomoc. Kobiety, która spadła z wysokości, nie udało się uratować. Poniosła śmierć na miejscu.

Wypadek w Tatrach. Nie żyje 21-letnia turystka

Koleżanka 21-latki, która była świadkiem tragedii, również potrzebowała pomocy. W nocy została sprowadzona przez ratowników TOPR na dół. Również na Rysach, w tym samym rejonie pomocy potrzebowało dwóch turystów z Czech, którzy zgubili szlak. Zostali oni również bezpiecznie sprowadzeni na dół.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach występują liczne oblodzenia i jest bardzo ślisko. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się po wysokogórskich szlakach w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu i umiejętności posługiwania się nim.

"Obowiązkowym wyposażeniem powinny być raki, czekan, kask i lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopata. Zmrok zapada już przed godziną 16, dlatego należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. Latarka czołowa w plecaku może okazać się niezbędna" - przypomina TPN.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP