Obserwuj w Google News

Tragiczna śmierć wójta Jaworza. Prokuratura zdradza nowe fakty

2 min. czytania
10.05.2023 11:58
Zareaguj Reakcja

Śmierć Radosława Ostałkiewicza. W środę (10.05.23 r.) Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej wszczęła postępowanie przygotowawcze ws.tragicznej śmierci wójta Jaworza, który w nocy wypadł z okna hotelu na południu Sardynii. Jak ustalamy, dotąd obie prokuratury - włoska i polska - nie miały ze sobą kontaktu. Polski prokurator wystąpi o udostępnienie dokumentów. Co z sekcją zwłok wójta Jaworza?

śmierć wójta Jaworza
fot. PAP/EPA/MANUEL SCORDO/ziemiabielska

Tragiczna śmierć Radosława Ostałkiewicza, wójta śląskiego Jaworza. Samorządowiec był na Sardynii służbowo, w ramach wyjazdu organizowanego przez stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Bielska", w którym Ostałkiewicz pełnił funkcję członka zarządu.

Wyjazd rozpoczął się w poniedziałek i miał potrwać do piątku 12 maja. Dokładny program nie został sprecyzowany. Już pierwszej nocy, z poniedziałku na wtorek, 44-letni wójt Jaworza wypadł z okna hotelu w centrum Cagliari.

Cagliari.Miejsce śmierci wójta Jaworza

Tragiczna śmierć Radosława Ostałkiewicza. Ruch polskiej prokuratury

W środę 10 maja Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej wszczęła śledztwo ws. śmierci samorządowca. Jak ustalamy w rozmowie z rzeczniczką, prok. Agnieszką Michulec, sprawa toczy się z art. 155 kk - nieumyślne spowodowanie śmierci. Pokrywa się to ze wstępną wersją włoskich śledczych, którzy jasno zaznaczają, że do jakiegokolwiek aktu przemocy nie doszło - wójt siedział na parapecie i stracił równowagę. Ale szczegóły w tej sprawie - jak wpływ środków odurzających czy konkretna przyczyna zgonu - ustali dopiero sekcja zwłok.

Sekcja zwłok wójta Jaworza

Jak ustalamy, obie prokuratury - włoska i polska - jak dotąd nie miały ze sobą kontaktu. - Z całą pewnością w ramach rozpoczętego w środę postępowania prokurator zwróci się do strony włoskiej, na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego, o udostępnienie wszystkich materiałów. Także z całą pewnością będzie przesłuchiwał świadków zdarzenia, ale w Polsce - komentuje prok. Michulec.

Nie sprecyzowała, gdzie sekcja zostanie przeprowadzona. Najprawdopodobniej jednak zwrócenie się polskiej prokuratury o "wszelkie materiały w tej sprawie" odnosi się także do wyników sekcji zwłok. Do tematu jeszcze wrócimy.

RadioZET.pl