Obserwuj w Google News

3-latek reanimowany. Chłopiec został porażony prądem w mieszkaniu

2 min. czytania
05.09.2023 21:37
Zareaguj Reakcja

3-latek został porażony prądem w mieszkaniu przy ul. Mickiewicza na Żoliborzu. Dziecko reanimowano i przewieziono do szpitala - podał “Super Express”.

Zdj. ilustracyjne
fot. Shutterstock

Służby otrzymały zgłoszenie około godz. 17 we wtorek. Na miejsce przyjechali strażacy i dwa zespoły ratownictwa medycznego. - Pomagaliśmy lekarzom w resuscytacji 3-latka. Zabezpieczaliśmy miejsce zdarzenia. Pogotowie ratunkowe prowadziło swoje działania - powiedział “Super Expressowi” Bogdan Smotera ze stołecznej straży pożarnej. 

3-latek porażony prądem

Doniesienia o porażeniu prądem 3-latka potwierdziła także stołeczna policja. - Z informacji, które otrzymaliśmy, dziecko miało być pod opieką matki - przekazała w rozmowie z “SE” Gabriela Putyra z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Dziecko trafiło do szpitala. Nie wiadomo, w jakim stanie jest 3-latek.

Redakcja poleca

Jak pomóc osobie porażonej prądem?

Udzielając pierwszej pomocy osobie porażonej prądem, należy pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie, a potem o kilku innych równie ważnych zasadach. 

  1. Jak najszybciej zadzwoń po pomoc medyczną, informując dyspozytora, gdzie i w jakiej sytuacji doszło do porażenia prądem. 
  2. Przed udzieleniem pomocy osobie porażonej prądem upewnij się, że wszystkie źródła prądu są wyłączone (najlepiej wyłączyć bezpieczniki lub wyciągnąć wtyczkę z gniazdka). Jeśli nie możesz wyłączyć źródła prądu, nie podchodź do poszkodowanego, tylko poczekaj na przyjazd służb ratunkowych. Nie dotykaj poszkodowanego gołymi rękoma. 
  3. Jeżeli masz taką możliwość, odizoluj porażonego od źródła prądu, na przykład odsuń przewody elektryczne za pomocą przedmiotu nieprzewodzącego prądu elektrycznego (drewniany kij od szczotki lub jakiś gumowy czy styropianowy przedmiot). Jeśli masz pewność, że poszkodowany nie ma kontaktu z prądem, przystąp do kolejnych czynności. 
  4. Sprawdź parametry życiowe poszkodowanego, tj. czy jest przytomny, jak się czuje. Możesz również opatrzeć jego oparzenia i ewentualne urazy. Poczekaj z nim do przyjazdu karetki pogotowia. 
  5. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej i wezwij służby ratunkowe. Opatrz ewentualne oparzenia i inne urazy i poczekaj na przyjazd karetki pogotowia. 
  6. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo, wezwij pogotowie i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (uciskaj klatkę piersiową).  
Nie przegap