Obserwuj w Google News

Atak neonazistów w centrum miasta. "Oblano nas gazem, poszarpano oraz zwyzywano"

2 min. czytania
23.12.2019 10:02
Zareaguj Reakcja

Policja ujęła drugiego podejrzanego ws. ataku w centrum stolicy. Grupa młodych mężczyzn miała zaatakować organizację Food Not Bombs podczas rozdawania posiłków dla bezdomnych. Nagranie pokazujące fragment incydentu pojawiło się w internecie. 

neonaziści
fot. https://www.facebook.com/pg/FNBWarszawa

Policjanci zatrzymali drugiego z mężczyzn podejrzewanych o udział w ataku w centrum Warszawy -  przekazał w środę redakcji RadioZET.pl Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Jak dodał, ustalono także dane trzeciego mężczyzny biorącego udział w napaści, a jego zatrzymanie jest kwestią czasu. 

Chodzi o atak na wolontariuszy rozdających posiłki potrzebującym przed wejściem do stacji metra Centrum 22 grudnia.

Trzech mężczyzn w niedzielę zerwało plakat organizacji, która rozdawała posiłki bezdomnym i wszczęło awanturę z wolontariuszami. Wideo ukazujące napaść pojawiło się na facebookowym profilu Food Not Bombs (Jedzenie zamiast bomb).

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Dzisiaj, podczas cotygodniowego rozdawania ciepłych posiłków oraz zimowych ubrań osobom potrzebującym i bezdomnym, zostaliśmy zaatakowani przez grupę agresywnych chłopców. Oblano nas gazem, poszarpano oraz zwyzywano. Dlaczego? Chłopcy agresywnie mówili, że pomagamy nierobom i nieudacznikom oraz, że oni kochają wojnę i Hitlera (sic!), dlatego są przeciwni naszej akcji - zaczynają wpis organizatorzy akcji dla potrzebujących.

Jak twierdzą członkowie organizacji Food Not Bombs, napastnicy zaatakowali również przypadkowych ludzi, którzy znajdowali się w tym czasie niedaleko metra. Mieli również napaść na jednego ze świadków, który próbował zwrócić im uwagę.

Pobity i zagazowany został mężczyzna, który zareagował na to, jak neonaziści zaczepiali ludzi i hajlowali w metrze - brzmi dalsza część wpisu.
Rozpoznajesz tych mężczyzn? Policja chce "zaopiekować się" nimi w święta

Organizacja prosiła o pomoc przechodniów, którzy zarejestrowali całe zajście o pomoc w ustaleniu sprawców ataku.

Wiele postronnych osób nagrywało zajście - bardzo prosimy o przesłanie nam filmików, jeśli ktoś takie posiada oraz informacji, jeśli ktoś rozpoznaje napastników. Nie ma naszej zgody na przemoc i faszyzm. Nie damy się zastraszyć i dalej będziemy robić, co robimy! - apelują członkowie organizacji.

W poniedziałek Komenda Stołeczna Policji poinformowała na Twitterze, jeden z agresorów został ujęty chwilę po napaści.

Jak podaje PAP,  16-latek został zatrzymany już w niedzielę. Zidentyfikowano również drugiego uczestnika, w wieku około 22 lat. Trwa ustalanie tożsamości trzeciego mężczyzny.

Jeden z mężczyzn został zatrzymany zaraz po zdarzeniu przez policjantów z Komisariatu Metra Warszawskiego przy aktywnej reakcji przechodnia. Tożsamość i miejsce pobytu dwóch pozostałych są ustalane. Zabezpieczamy m. in. monitoring. Czynności w tej sprawie prowadzi KRP Warszawa I - czytamy.

Sprawą zainteresował się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. "Jeśli rozpoznajesz kogoś z neonazistów - daj nam znać. Zapewniamy anonimowość" - czytamy na facebookowej stronie organizacji.

RadioZET.pl/Facebook.com/Food Not Bombs/Policja/Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych/