Obserwuj w Google News

Jedna z liderek „Strajku Kobiet” stanie przed sądem. Odpowie m.in. za ochlapanie policjanta farbą

PAP
1 min. czytania
06.10.2021 09:07
Zareaguj Reakcja

Do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście prokuratura skierowała dwa akty oskarżenia przeciwko Klementynie Suchanow, jednej z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Pisarka i aktywistka odpowie za namalowanie czerwonego pioruna na zabytkowym kościele, oblanie policjanta farbą i wtargnięcie na teren Trybunału Konstytucyjnego.

Protest Strajku Kobiet przed Trybunałem Konstytucyjnym, 27 stycznia 2021 roku
fot. Jakub Kaminski/East News

Klementyna Suchanow stanie przed sądem. Pod koniec września Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście zakończyła dwa postępowania, w których pisarka i aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet miała status podejrzanej.

Klementyna Suchanow stanie przed sądem

Pierwszy czyn, za który Suchanow odpowie przed sądem dotyczy zdarzenia z 28 stycznia 2021 roku. – Klementynie S. zarzuca się, że w Warszawie przy alei Szucha naruszyła nietykalność cielesną funkcjonariusza policji poprzez ochlapanie munduru czerwoną farbą – przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z informacji podanych przez prokuraturę wynika, że w wyniku działania aktywistki „umundurowanie funkcjonariusza stało się niezdatne do użytku”.

Aktywistka jest również oskarżona o to, że tego samego dnia „wdarła się do ogrodzonego terenu należącego do siedziby Trybunału Konstytucyjnego”. Tym samym aktem oskarżenia objęto także Przemysława S. oraz Łukasza S., którzy mieli wspólnie z Klementyną Suchanow wejść na teren TK.

– W odrębnym postępowaniu Klementynie Suchanow przedstawiono zarzut uszkodzenia zabytku poprzez namalowanie czerwonego pioruna na elewacji kościoła pod wezwaniem św. Aleksandra przy placu Trzech Krzyży w Warszawie. Kościół ten jest wpisany do rejestru zabytków od lipca 1965 roku – podała prok. Skrzyniarz.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Hanna Dobrowolska/oprac. AK