Obserwuj w Google News

Nie żyje kierowca karetki chory na Covid-19. Urząd: będą kontrole w szpitalach

4 min. czytania
18.10.2020 21:16
Zareaguj Reakcja

NFZ zapowiedział kontrolę w szpitalach w Warszawie i w Siedlcach, które odmówiły przyjęcia kierowcy karetki chorego na COVID-19 - poinformowała w niedzielę Ewa Filipowicz z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Garwolinie, w którym pracował.

Karetka
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER (zdjęcie poglądowe)

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Sytuacja jest na tyle poważna, że brakuje miejsc w szpitalach nawet dla ludzi, którzy całe życie ratowali innych. Serwis egarwolin.pl opisywał tragiczną chorego na Covid-19 historię mężczyzny w podeszłym wieku, któremu odmówiono przyjęcia m.in. w szpitalach w Warszawie oraz Siedlcach.

Kierowca karetki zmarł na Covid-19. Kilka szpitali nie chciało go przyjąć

Informację o zgonie pacjenta podał wspomniany wyżej lokalny portal egarwolin.pl. Zmarły był z zawodu kierowcą karetki pogotowia. Od kilku dni przebywał w izolacji domowej z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Jak podał portal, w piątek przed południem mężczyzna w poważnym stanie został zabrany z domu przez zespół ratownictwa medycznego.

Koronawirus. Nie żyje kierowca karetki, żaden szpital nie chciał go przyjąć

"Długo trwała walka o znalezienie dla chorego miejsca w szpitalu zakaźnym między innymi w Warszawie lub w Siedlcach. Była ona jednak daremna. Żadna z placówek z powodu braku wolnych miejsc nie mogła przyjąć pacjenta. Mężczyzna został przyjęty do Szpitala Powiatowego w Garwolinie. Nie udało się go uratować. Zmarł w nocy, między godziną 22 a 23" - podał egarwolin.pl.

Służby wojewody podkreślają, że w mazowieckich szpitalach są jeszcze miejsca dla pacjentów z Covid-19. Do opieki nad nimi wyznaczono w województwie 83 szpitale, w tym 23 na drugim poziomie zabezpieczenia i dwa na poziomie trzecim. Według danych z niedzieli zajętych jest 900 łóżek z 1493. Wolnych jest zatem prawie 600 łóżek, w tym 34 respiratorowe.

Chory na Covid-19 zmarł. Będą kontrole w szpitalach

Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz, zapytana w niedzielę o przypadek zmarłego kierowcy karetki, poinformowała, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział kontrolę w szpitalach, które odmówiły przyjęcia pacjenta. Nie potwierdziła, w jakich szpitalach to się stało. Wiadomo jedynie, że chodzi o placówki w Warszawie i Siedlcach. Rzeczniczka zapewniła, że zbadana zostanie przyczyna odmowy szpitali. - Ze swojej strony też będziemy sprawdzać okoliczności zdarzenia - dodała.

Lekarka: ćwiczymy wariant włoski, czasem odłączy się pacjenta na dwie godziny

Służby wojewody wzmacniają ponadto rolę Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który wraz z zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. "We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego" - zaznaczono w niedzielnym komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Koronawirus. Dyrektor szpitala: tego typu chory nie powinien się w ogóle u nas znaleźć

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Garwolinie Krzysztof Żochowski w rozmowie z portalem egarwolin.pl zapewniał, że placówka podjęła "wszystkie możliwe działania formalne i nieformalne", żeby przewieźć pacjenta do innego szpitala.

- Był już w bardzo poważnym stanie. Tego typu chory nie powinien w ogóle znaleźć się w naszym szpitalu. Nie jest rolą szpitala I stopnia referencyjności udzielać pomocy takim chorym. Pomimo heroicznych wysiłków zarówno przedstawicieli pogotowia, Meditransu, którzy obdzwonili wszystkich, jak i naszych wysiłków formalnych i nieformalnych, nigdzie miejsca dla tego chorego nie było. W mojej ocenie zrobiliśmy wszystko, czym mógł służyć nasz szpital takiemu choremu. Niestety stan był zbyt poważny i pewnych procesów nie dało się odwrócić - powiedział, cytowany przez portal.

Nie żyje Stanisław Kogut. Były senator PiS był zakażony koronawirusem

Dyrektor wyjaśnił także, że zmarły był wieloletnim pracownikiem szpitala - w wieku emerytalnym, ale był ciągle jeszcze aktywny zawodowo. - Ciągle pracujący, ciągle wspierający naszych chorych, nasz zakład. Człowiek godny wysokiego szacunku i bardzo aktywny społecznie - dodał. Zmarły był także sołtysem sołectwa Miastków Kościelny w gminie o tej samej nazwie. Jak podają przedstawiciele gminy, pogrzeb sołtysa, kierowcy karetki, odbędzie się w poniedziałek.

Koronawirus w Polsce - 18 października 2020

Koronawirus w Polsce niestety, nadal nie jest w odwrocie.  W niedzielę 18 października Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 8536 nowych przypadków zakażenia. Poinformowano także o śmierci 49 osób. Z kolei w sobotę padł rekord od czasu wybuchu epidemii w naszym kraju - odnotowano aż 9622 nowe zachorowania. 

Michał Kamiński zrobił test na koronawirusa. Dostał wyniki Mariusza Kamińskiego

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 157 608 osób. Zmarło 3440 chorych. Wyzdrowiało 87 773 chorych, ostatniej doby – 2185. Szczegółową mapę dotyczącą zakażeń w Polsce i na świecie znajdziesz tutaj:  Koronawirus w Polsce. MAPA zachorowań z podziałem na województwa.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP