Obserwuj w Google News

Satelity uwieczniły wielką awarię w Warszawie. ''Ponad 20 km zasłona z chmur''

2 min. czytania
12.12.2019 22:26
Zareaguj Reakcja

Awaria sieci ciepłowniczej w Warszawie sparaliżowała ruch drogowy w stolicy Polski. Część mieszkańców miasta nie miała ciepłej wody i ogrzewania. Jak informuje serwis twojapogoda.pl, skutki awarii zarejestrowały satelity meteorologiczne. 

Chmura nad Warszawą
fot. Twojapogoda.pl/Sat24.com/Eumetsat

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do awarii sieci ciepłowniczej na wysokości ul. Powsińskiej 67 w Warszawie doszło w środę,11 grudnia, około godziny 9.45. 

Nastąpił tam wyciek z rury ciepłowniczej z gorącą wodą, przez co wytworzyło się dużo pary wodnej. Na miejscu powstała wyrwa w ziemi i rozlewisko o długości około 600 m, w którym utknęło około 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach. Część mieszkańców miasta nie miała ciepłej wody i ogrzewania.

Awarię sieci ciepłowniczej w Warszawie można było dostrzec również na zdjęciach satelitarnych. Jak podaje portal twojapogoda.pl, skroplona para wodna utworzyła zasłonę z chmur warstwowych na dystansie ponad 20 kilometrów: między Konstancinem-Jeziorną a Otwockiem, nad Karczewem, Otwockiem Wielkim, Sobiekurskiem, Gassami, Piotrowicami i Górą Kalwarią.

NASA / Google Earth / twojapogoda.pl
fot. NASA / Google Earth / twojapogoda.pl

Awaria sieci ciepłowniczej w Warszawie

Ze względu na awarię prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o zorganizowaniu sztabu kryzysowego, w którym brali udział także przedstawiciele firmy Veolia Energia Warszawa S.A. odpowiedzialnej za dostarczanie ciepła do warszawskich domów.

Trzaskowski podkreślił przy tym, że Veolia jest spółką prywatną i to ona odpowiada za wyjaśnienie przyczyn awarii. Jak dodał, odpowiedzialność za ewentualne koszty związane z awarią również poniesie spółka.

Stolica po awarii sieci ciepłowniczej. Gorąca woda popłynęła do Ursusa

Wstępnie ustalono, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 110 cm, dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach.

RadioZET.pl/twojapogoda.pl/PAP