Obserwuj w Google News

Ratusz chciał obciąć dotację na schronisko? Radny PiS alarmuje, KO odpowiada

2 min. czytania
26.11.2019 13:56
Zareaguj Reakcja

Stołeczny ratusz planuje obcięcie o blisko 1,5 miliona złotych dotacji dla jednego z miejskich schronisk dla bezdomnych zwierząt – tak wynika z informacji, które podał na Twitterze radny PiS. Politycy KO odnieśli się już do całej sytuacji, tłumacząc, że była to tylko propozycja, której ostatecznie nie przyjęto. 

Ratusz chciał obciąć dotację na schronisko? Radny PiS alarmuje, KO odpowiada
fot. Facebook/Schronisko Na Paluchu

Radny PiS Oliwer Kubicki opublikował w poniedziałek post na Twitterze. Odnosił się on do obrad komisji ochrony środowiska, podczas której paść miała propozycja zmniejszenia finansowania schroniska dla bezdomnych zwierząt „Na Paluchu” na warszawskim Okęciu. To jedna z największych i najsłynniejszych tego typu placówek w stolicy.

Ratusz chce dać mniej pieniędzy na schronisko dla zwierząt?

„Warszawska miłość do zwierząt w stolicy @trzaskowski_ w praktyce. Milion zł chcą zabrać schronisku "Na Paluchu". Wg dyrektora rozkłada to ich na łopatki. Budżetowe #draństwo” – napisał radny. Dotacja miała być zmniejszona o 1,5 mln złotych – z 9,8 do 8,3 mln.

Sprawa wywołał niemałe zamieszanie, a Kubicki w następnym tweecie potwierdził ją, udostępniając zdjęcie oficjalnych dokumentów, z których jasno (na podstawie widocznej tabelki) wynikało, na co i ile pieniędzy mniej ratusz zamierza przeznaczyć. 

Komentarza nie odmówił sobie również Patryk Jaki, rywal Rafała Trzaskowskiego z wyborów na prezydenta miasta z 2018 roku. Europoseł PiS pozwolił sobie na interpretację. „Było na palety, tramwaje różnorodności, LGBT + a i tak już mocno niedofinansowanemu schronisku »na Paluchu« grozi teraz zamknięcie” – grzmiał na Twitterze:

Internauci byli zbulwersowani tymi doniesieniami, w sieci rozgorzała na ten temat dyskusja, większość stanowiły oczywiście komentarze negatywne. W końcu głos zabrał radny KO Marek Szolc, przewodniczący miejskiej komisji środowiska, która zajmowała się tą sprawą. Zapewnił, że organ nie zgodził się na tę propozycję. 

„Zgodnie z sugestią dyrektora będziemy wnioskować o dodatkowe 800 tys. Kolega radny »zapomniał« dodać, że Komisja zajęła dziś stanowisko w tej sprawie” – napisał. Dodał przy tym, że 800 tys. dodane do 8,3 mln wyniesie 9,1 mln, co i tak oznacza dotację mniejszą niż na rok 2019. W jednym z komentarzy tłumaczył to mniejszymi kosztami utrzymania placówki z powodu znacznego zmniejszenia się liczby znajdujących się tam zwierząt.

Nie żyje koala Lewis. Poparzenia, jakich doznał, okazały się śmiertelne

„9.1 mln zł, czyli stan z 2019 + 200 tys tytułem wzrostu kosztów pracy etc. Jutro stanie na zarządzie miasta, wniosek złożony juz dawno :)” – dodała zaś, także w jednym z komentarzy, Justyna Glusman, pełnomocniczka Trzaskowskiego ds. środowiska. Kolejnym, który potwierdził, że znajdą się dodatkowe fundusze na działalność środowiska, był przewodniczący klubu KO w warszawskiej radzie miasta Jarosław Szostakowski.

RadioZET.pl/warszawa.wyborcza.pl/Twitter