Obserwuj w Google News

Frekwencja na Marszu Niepodległości. Trzaskowski podał liczby

PAP
2 min. czytania
11.11.2023 16:56
Zareaguj Reakcja

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał, że w tegorocznym Marszu Niepodległości uczestniczyło około 40 tys. osób. - Mam nadzieję, że nic złego nie stanie się przez te najbliższe godziny - powiedział, zapewniając, że w stolicy jest bezpiecznie.

Frekwencja na Marszu Niepodległości
fot. PAP/Leszek Szymański

Marsz Niepodległości rozpoczął się o godzinie 14:00. Zainaugurowały go odśpiewanie hymnu, rozpalenie rac i przemówienia narodowców. Około 16:00 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał, że uczestniczy w nim około 40 tys. osób.

Frekwencja na Marszu Niepodległości

- Oceniamy ten marsz na mniej więcej 40 tysięcy uczestników. Mam nadzieję, że nic złego się nie stanie przez te najbliższe godziny - powiedział Rafał Trzaskowski. 

Podkreślił też, że w stolicy zarejestrowanych było kilkanaście zgromadzeń, które są od siebie oddzielone. - Zachowane jest więc bezpieczeństwo - zapewnił prezydent Warszawy. 

Marsz Niepodległości 2023

Pochód, jak co roku, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego ma dotrzeć po około dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Nad centrum miasta lata policyjny śmigłowiec.

Redakcja poleca

Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Barierkami wygrodzone zostały Aleje Jerozolimskie. W bocznych ulicach zaparkowanych jest dużo policyjnych samochodów. Nad trasą lata śmigłowiec.

Interwencja policji

Około godziny 14.30 policja interweniowała w Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Narodowego. Aktywiści klimatyczni wdarli się na trasę przemarszu i usiedli z banerami w rękach na jezdni. Zostali z niej błyskawicznie wyniesieni przez policjantów.

Po godz. 12.30 odbyła się konferencja prasowa, na której szef straży Marszu Niepodległości przekazał, że straż zabezpiecza całą trasę przemarszu. Od rana na miejscu jest kilkuset członków straży oraz kilkuset ratowników medycznych.

Manifestację, która od lat przechodzi ulicami Warszawy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, od 2011 roku organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap