Obserwuj w Google News

Marsz 4 czerwca. Mapa i trasa marszu w Warszawie

3 min. czytania
02.06.2023 19:19
Zareaguj Reakcja

Marsz 4 czerwca w niedzielę przejdzie przez centrum Warszawy. Opozycja zapowiada, że będzie to największa demonstracja od upadku PRL. Sprawdź trasę manifestacji, jej mapę oraz utrudnienia komunikacyjne w stolicy.

Marsz 4 czerwca
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

" Lex Tusk", czyli ustawa o specjalnej komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów w polskiej polityce w latach 2007-2022, tylko podgrzała atmosferę przed marszem 4 czerwca. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał prawo, które opozycja, prawnicy i komentatorzy uznali za zamach na demokrację. Przed niedzielną manifestacją opozycji z Pałacu Prezydenckiego wyszedł projekt nowelizacji ustawy "lex Tusk", która zakłada złagodzenie komisji powołanej z inicjatywy PiS.

Marsz 4 czerwca został zapowiedziany kilka tygodni temu, głównie jako demonstracja opozycji w kolejną rocznicę pierwszych w PRL-u częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 roku. Protest miał również wyrazić społeczny sprzeciw wobec łamania norm demokratycznych, w obronie praworządności i przeciwko drożyźnie. "Lex Tusk" tylko dodało kolejnych argumentów opozycji do demonstrowania.   

Redakcja poleca

Marsz 4 czerwca. Trasa marszu w Warszawie

Demonstracja opozycji rozpocznie się o godz. 12 na placu Na Rozdrożu. Następnie uczestnicy marszu przejdą Alejami Ujazdowskim w kierunku placu Trzech Krzyży. Dalej przetną rondo de Gaulle'a i przejdą Nowym Światem oraz Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy.

Na początku i na końcu manifestacji głos ma zabrać lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Wśród zaplanowanych przemówień zaplanowano również słowo do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (jednocześnie jest wiceszefem PO) oraz przedstawicieli organizacji demokratycznych i obywatelskich. Niektóre z przemówień mają się odbyć na mobilnej scenie, aby nie wstrzymywać samego przemarszu.

PO__wielkimarsz__mapa-1
fot.

Organizatorzy spodziewają się nawet 200-300 tys. uczestników marszu, którzy mają przyjechać z całej Polski. Biorąc pod uwagę ograniczoną przestrzeń na placu Na Rozdrożu czy na placu Zamkowym można się spodziewać, że wiele osób podczas manifestacji wypełni sąsiednie ulice i skwery. 

- Spodziewamy się ok. 1000 autobusów, ale uczestnicy przyjadą również pociągami i własnym transportem. Żeby zadbać o bezpieczeństwo uczestników, zrobiliśmy lustrację trasy, a także prosiliśmy administratorów o usunięcie z trasy przemarszu niebezpiecznych przedmiotów – wyjaśniał w piątek Michał Domaradzki, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

Redakcja poleca

Marsz 4 czerwca. Mapa trasy i jak dojechać

Władze Warszawy przygotowały specjalne informacje dla uczestników marszu 4 czerwca oraz mieszkańców stolicy. Podczas piątkowej konferencji dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska poinformowała o zmianach w komunikacji miejskiej na czas marszu. - Wzmożone działania w zakresie organizacji i zabezpieczenia transportu rozpoczniemy w niedzielę o godz. 9 - przekazała Strzegowska.

- Będziemy na bieżąco reagować na sytuację w mieście, w miarę przesuwania się przemarszu. Trasy niektórych linii tramwajowych i autobusowych mogą ulec zmianom, trzeba liczyć się także z całkowitym wyłączeniem ruchu tramwajowego na niektórych ciągach - wskazała dyrektorka ZTM.

Zaznaczyła, że w niedzielę ZTM przygotuje osiem dodatkowych pociągów metra, które będą kursować na obu liniach. - Obowiązywać będzie również wzajemne honorowanie biletów ZTM i Kolei Mazowieckich - podała.

- Uczestnikom marszu oraz mieszkańcom pomagać będzie około 20 oznakowanych informatorów ZTM. Informacje o zmianach w kursowaniu WTP publikowane będą na bieżąco na stronie WTP oraz w social mediach w relacji na żywo – dodała Katarzyna Strzegowska.

Podczas zgromadzenia i przemarszu policja może zdecydować o zamknięciu dla ruchu ulic, którymi poruszać się będą uczestnicy, jak również ulic poprzecznych. ZTM poinformował, że w takim przypadku, na trasy objazdowe, przebiegające najbliższymi przejezdnymi ulicami, mogą być kierowane tramwaje i autobusy linii: D, 4, 7, 9, 13, 20, 22, 23, 24, 26, 100, 106, 107, 108, 109 (możliwe zawieszenie kursowania linii), 111, 116, 117, 118, 127, 131, 158, 159, 162, 166, 167, 168, 180, 190, 222, 503, 507, 519, 521, 522.

W czasie marszu policja może zdecydować o czasowym zamknięciu dla ruchu niektórych ulic i skierowaniu pojazdów na objazdy. Wówczas trasami zmienionymi, przebiegającymi najbliższymi przejezdnymi drogami, kierowane będą również pojazdy komunikacji miejskiej.

Marsz 4 czerwca. Inne zgromadzenia

Na niedzielę zapowiedziano w sumie 39 mniejszych lub większych manifestacji w Warszawie. Wśród nich:

  • w godz. 14–16: przed gmachem Ambasady Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederska 49;
  • w godz. 16-20: przed budynkiem przy ulicy Mickiewicza 49;
  • w godz. 18-22: przed budynkiem przy Alejach Ujazdowskich 6, w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu.
Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP