Obserwuj w Google News

Studentka niosła antysemicki transparent. Jest decyzja uczelni

2 min. czytania
31.10.2023 19:53
Zareaguj Reakcja

Studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która na manifestacji propalestyńskiej nosiła antysemicki transparent, została zawieszona - poinformował Onet. "Na WUM nie ma miejsca na jakiekolwiek formy mowy nienawiści czy przemoc" - przekazał w oświadczeniu rektor WUM Zbigniew Gaciong.

Norweska studentka WUM
fot. Nexta/Twitter (screen)

Izrael kontynuuje inwazję lądową na Strefę Gazy, w odpowiedzi na atak palestyńskiego Hamasu na południe kraju 7 października. W wielu państwach odbywają się demonstracje propalestyńskie. Jeden z takich protestów miał miejsce 21 października w Warszawie. Białoruski kanał Nexta opublikował w serwisach społecznościowych zdjęcie jednej z uczestniczek pochodu, która niosła transparent z napisem: "Keep the world clean" (z ang. utrzymajmy świat w czystości) oraz narysowanym obok koszem na śmieci, w którym była umieszczona flaga Izraela.

Publikacja wywołała ogromne kontrowersje. Odniósł się do niej również prezydent Andrzej Duda, który skrytykował tego typu hasła w mieście tak doświadczonym przez Holocaust. Kobieta niosąca transparent została zidentyfikowana jako studentka WUM. Portal Onet poinformował w poniedziałek o decyzji władz uczelni.

Redakcja poleca

Antysemicki transparent na demonstracji w Warszawie. WUM zawiesił studentkę

"Na podstawie ustaleń w tym zakresie niezwłocznie podjąłem decyzję o skierowaniu sprawy do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Studentów i Doktorantów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a następnie również o zawieszeniu studentki" - przekazał w oświadczeniu rektor WUM Zbigniew Gaciong.

Dodał: "Na WUM nie ma miejsca na jakiekolwiek formy mowy nienawiści czy przemoc. Do naczelnych wartości wyznawanych przez Uniwersytet należy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, nieść pomoc chorym bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i szacunek".

Rektor Gaciong spotkał się również ze studentami z Izraela, których zapewnił o wsparciu i wszelkim bezpieczeństwie na uczelni. "Wszyscy studenci WUM, którzy poczuli się dotknięci kryzysem na Bliskim Wschodzie, otrzymali informację o pomocy psychologicznej, w ramach Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej. Osoby potrzebujące takiej pomocy zostały poproszone o kontakt z dziekanatami" - podkreślił.

Na nagraniu udostępnionym przez kanał Nexta norweska studentka tłumaczyła, że "nie popiera izraelskiego rządu i tego, co obecnie robią Palestyńczykom" oraz "przyszła na marsz, żeby wspierać Palestyńczyków i upominać się o ich prawa". - Nie popieram powstania państwa Izrael w takiej formie, w jakiej miało to miejsce - komentowała studentka.

Źródło: Radio ZET/Onet

Nie przegap