,

Nagłe spotkanie w BBN. Chodzi o "aktualną sytuację bezpieczeństwa"

09.01.2023 09:07

Na poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów na spotkanie, by omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa oraz politykę sojuszniczą związaną z wojną na Ukrainie - poinformował szef BBN Jacek Siewiera. Prezydencki minister Jakub Kumoch mówił w Radiu ZET, że konsultacje dotyczyć będą m.in. przekazania Leopardów Ukrainie.

Andrzej Duda
fot. Oleg Marusic/REPORTER

O spotkaniu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował w poniedziałek rano na Twitterze: "Dziś po południu Prezydent Andrzej Duda zaprosił Premiera oraz ministrów na spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent będzie chciał omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa oraz politykę sojuszniczą związaną z wojną na Ukrainie" - napisał.

Spotkanie prezydenta, premiera i ministrów w BBN. Tematem m.in. Ukraina

W poniedziałek Gość Radia ZET prezydencki minister Jakub Kumoch również potwierdził, że dojdzie do spotkania w BBN. Jakub Kumoch pytany o Leopardy, które mają być przekazane Ukrainie, poinformował, że będzie to "kilka, kilkanaście sztuk".

- Trwają konsultacje. Dziś w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego będzie spotkanie prezydenta z premierem, szefem MON nt. sytuacji za wschodnią granicą – zapowiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Gość Bogdana Rymanowskiego dodał, że „trzeba ustalić, co dokładnie nasi sojusznicy z zachodu chcą zrobić”. Ile Leopardów Polska przekaże? - Wszystkich absolutnie nie. Mówienie o tym, że Polska odda kilkaset sztuk, to jest absurd. Tworzenie rzeczywistości alternatywnej – podkreślił Jakub Kumoch. Minister wyjaśnił, że Polska nie będzie robić niczego w pojedynkę. 

Narady w BBN z udziałem prezydenta, premiera oraz kluczowych ministrów w związku z rosyjską agresją na Ukrainę odbywają się od jej początku w lutym 2022 roku. Poza sytuacją na Ukrainie narady poświęcone były również m.in. bezpieczeństwu energetycznemu czy odbudowie Ukrainy po wojnie.

RadioZET.pl/Radio ZET/PAP