,

Ważne święto przesunięte na inny termin? Sejm ma się tym zająć przed wyborami

26.05.2023 11:53

Centrum Życia i Rodziny chce zmienić termin Dnia Ojca. Petycję w tej sprawie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek podpisało już ponad 74 tys. osób. "Zgodnie z regulaminem Sejmu Komisja Petycji musi rozpatrzyć każdą inicjatywę obywatelską. Powinna to zrobić jeszcze przed wyborami" - donosi Fakt.

Obrady Sejmu
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Dzień Ojca miałby zostać przeniesiony z 23 czerwca na 19 marca - tego chciałoby ponad 73 tys. osób, które podpisały się pod petycją w tej sprawie. Za inicjatywą stoi Centrum Życia i Rodziny, stowarzyszenie katolickich fundamentalistów, walczących m.in. z prawem kobiet do przerywania ciąży czy "ideologią LGBT".

Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiana daty Dnia Ojca to odpowiedź na “kryzys męskości”. “W dobie poważnego kryzysu męskości nadajmy temu nowoczesnemu świętu nowy, głębszy kontekst. Oddajmy je Świętemu Józefowi, który jest najlepszym wzorem ojcostwa, i przenieśmy na 19 marca” - czytamy na stronie Centrum Życia i Rodziny.  

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca? 

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca od 1965 roku. Debatę na temat ustanowienia tego święta w Polsce wzorem innych krajów zainicjował łódzki “Express Ilustrowany”. Z entuzjazmem odniósł się do tego mieszkający w Łodzi poeta Jan Sztaudynger. - Popieram z całego serca, a dzień proponuję 23 czerwca. Jest to najkrótsza noc roku, ojciec ma labę, więc największe święto - powiedział w wywiadzie opublikowanym 16 czerwca 1965 na łamach “Expressu Ilustrowanego”. 

Data międzynarodowego Dnia Ojca nie ma stałego miejsca w kalendarzu. Jak podaje serwis calendardate.com, Wielka Brytania, Francja, Irlandia, Japonia, Indie, Filipiny, RPA i Chiny obchodzą Dzień Ojca w trzecią niedzielę czerwca. Niemcy świętują w Dzień Wniebowstąpienia, czyli czwartek 40 dni po Wielkanocy. Z kolei Włochy, Hiszpania i Portugalia obchodzą Dzień Ojca 19 marca. Austria i Belgia dla tego święta wybrały drugą niedzielę czerwca, Dania Dzień Konstytucji 5 czerwca, a Norwegia, Szwecja, Finlandia i Islandia drugą niedzielę listopada. 

Centrum Życia i Rodziny przekonuje, że data polskiego Dnia Ojca “nie jest związana z żadnym szczególnym dla nas wydarzeniem czy z żadną postacią, która mogłaby być wzorem ojcostwa”. ”Warto to zmienić i nadać temu świętu kontekst, który napełni je dobrą i poważną treścią” - przekonują autorzy petycji. “Dlatego – wzorem Hiszpanii, Włoch, Portugalii czy Chorwacji - chcemy, aby w Polsce Dzień Ojca był obchodzony w uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny - 19 marca. Aby tak się stało, potrzebna jest decyzja Sejmu” - czytamy. 

Jak zauważył “Fakt”, zgodnie z regulaminem Sejmu Komisja Petycji musi rozpatrzyć każdą inicjatywę obywatelską. Powinna to zrobić jeszcze przed wyborami.

loader

RadioZET.pl/"Fakt"/calendardate.com

Logo radiozet Dzieje się