Obserwuj w Google News

Zakażeń COVID-19 więcej niż w statystykach? "Część lekarzy i pacjentów się nie testuje"

2 min. czytania
10.12.2023 09:44
Zareaguj Reakcja

- Zakażeń COVID-19 jest o wiele więcej niż pokazują statystyki. Część lekarzy i pacjentów po prostu się nie testuje - powiedział PAP rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Michał Sutkowski.

nowa fala zakażeń covid
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

W piątek w Polsce stwierdzono 2 954 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, w tym 2 115 nowe i 839 ponowne zakażenia. Zmarło 8 osób chorych na COVID-19, z czego 6 miały choroby współistniejące. - To jest znaczący wzrost, jest dużo więcej przypadków, niż było - wskazał dr Sutkowski.

Lekarz odniósł się do oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia, które ostatnio mówią o średnio 2-4 tys. zakażeń dziennie. - To jest nieprawda - zakażeń jest o wiele więcej. Niestety, część lekarzy i pacjentów się nie testuje, w związku z czym nie wiadomo, czy są zakażeni, czy nie. Jednak badania ścieków w Poznaniu i Warszawie mówią o tym, że tych przypadków jest dużo i rzeczywiście ci wszyscy lekarze, którzy testują - tak jak ja - widzą, że jest zdecydowanie więcej zakażeń, niż było - wyjaśnił.

Redakcja poleca

Dr Sutkowski: zakażeń COVID-19 jest o wiele więcej

Jak powiedział, wzrost zachorowań może wynikać z braku zabezpieczania się przed zakażeniem. - Ludzie od dawna w żaden sposób się nie zabezpieczają, nie myślą o tym, lekceważą. Czasem tym młodym się udaje, natomiast tym starszym może się nie udać i umiera kilka osób dziennie - wskazał dr Sutkowski.

Podkreślił, że COVID-19 jest wciąż potencjalnie niebezpieczny. - Koronawirus cały czas z nami był, mamy nowe odmiany i one wnikają do środowiska - to są wszystko odmiany Krakena - zaznaczył. Jak dodał, mimo, że koronawirus mniej, niż inne wirusy podlega sezonowości, to na jesieni również wzrasta wywoływana przez niego liczba zakażeń. Dodał, że obok koronawirusa, podczas tegorocznego sezonu infekcyjnego dominuje choroba przeziębieniowa. Zachorowań na grypę jest natomiast stosunkowo mało.

Dr Sutkowski podkreślił, że warto się zaszczepić, a szczególnie powinny zrobić to osoby, które mają 60 lat i więcej, pracownicy ochrony zdrowia i wszystkie osoby powyżej 12 roku życia, które mają choroby współistniejące - otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, chorobę nowotworową itp. - Te osoby zdecydowanie powinny się zaszczepić ze względu na niebezpieczeństwo potencjalnie ciężkiego przebiegu choroby - powiedział.

Źródło: Radio ZET/ Delfina Al Shehabi (PAP)

Nie przegap