Obserwuj w Google News

Zapytali Polaków o "lex Tusk". Wyniki sondażu są miażdżące dla PiS

2 min. czytania
29.05.2023 13:23
Zareaguj Reakcja

Większość Polaków jest przeciwna ustawie PiS, która powołuj specjalną komisję ds. zbadania wpływów rosyjskich w Polsce. Z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika, że 60 proc. ankietowanych twierdzi, że jest to "zagrywka polityczna, która ma służyć do dyskredytowania przeciwników politycznych".

Sondaż ws. "lex Tusk"
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER (zdj. ilustracyjne)

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że podpisał ustawę w sprawie powołania komisji ds. rosyjskich wpływów, czyli tzw. " lex Tusk". Ustawa wywołuje ogromne poruszenie, politycy związani z opozycją grzmią, że jej zapisy wprost łamią konstytucję. Mówią też o skrajnie opresyjnym wydźwięku projektu wymierzonego w opozycję, na czele z Donaldem Tuskiem.

Ustawa "lex Tusk". Większość Polaków jest przeciw

Wirtualna Polska zapytała o zdanie w sprawie "lex Tusk" społeczeństwo. W sondażu United Surveys Polacy pokazali, co sądzą o ustawie forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Jak prezentują się wyniki? 

W ogólnym badaniu większość ankietowanych odpowiedziała, że powołanie Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 to "przedwyborcza zagrywka, która ma za zadanie dyskredytować przeciwników politycznych" - takiej odpowiedzi udzieliło 60,8 proc. osób. 

Odpowiedź, że powołanie komisji jest "właściwym posunięciem i organem, który rzetelnie wyjaśni nieprawidłowości ws. współpracy z Rosją" padła w 19,8 proc. przypadków. Pozostali ankietowani (19,4 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.

Redakcja poleca

Wyborcy PiS popierają "lex Tusk"

Sondaż przeprowadzony przez Wirtualną Polskę wykazał, że ustawa PiS największe poparcie ma właśnie wśród sympatyków partii rządzącej. 61 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy uznaje powołanie komisji za dobre posunięcie, przeciwną opinię wyraziło 13 proc. elektoratu PiS.

Skrajnie negatywnie podchodzą do tematu wyborcy opozycji, wśród których 83 proc. twierdzi, że powołanie komisji jest zagrywką polityczną i będzie służyć dyskredytowaniu przeciwników politycznych partii rządzącej. W tej grupie zaledwie 4 proc. badanych uznało, że ustawa Prawa i Sprawiedliwości jest właściwym rozwiązaniem. 

Andrzej Duda podpisał "lex Tusk". Co to za ustawa?

Ustawa o komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski została przygotowana i przegłosowana w Sejmie jeszcze w kwietniu 2022 roku. Zgodnie z jej zapisami, powstanie specjalna komisja, której zadaniem będzie rozliczenie funkcjonariuszy publicznych z lat 2007-2022 za ich ewentualne działania motywowane dobrem Federacji Rosyjskiej.

Ustawa jest szeroko krytykowana rzez konstytucjonalistów, którzy argumentują, że komisja będzie miała zbyt duże uprawnienia - śledcze, prokuratorskie, oskarżycielskie i sądowe. To z kolei prowadzi do tego, że jej członkowie będą mogli ścigać i sądzić bez udziału sądów. W maju Senat zdecydował o odrzuceniu ustawy, jego senackie weto zostało odrzucone przez Sejm w piątek 26 maja. W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że Andrzej Duda złożył pod ustawą prezydencki podpis.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Wirtualna Polska