Obserwuj w Google News

Będzie szczepionka przeciw wariantowi Omikron. Kolejny koncern potwierdził, że trwają prace

2 min. czytania
22.12.2021 10:36
Zareaguj Reakcja

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca Plc poinformował we wtorek, że współpracuje z Uniwersytetem Oksfordzkim nad produkcją szczepionki specyficznej dla wariantu koronawirusa Omikron.

Szczepionka
fot. Grigory Sysoev/Sputnik Russia/East News (zdjęcie poglądowe)

Omikron to najnowszy i najbardziej zaraźliwy w tym momencie wariant  koronawirusa. Po raz pierwszy pojawił się w listopadzie w Afryce, potem rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty.  Przypadki zakażenia Omikronem wykryto już także w Polsce. 

Nic dziwnego, że naukowcy pracują nad szczepionką, która mogłaby przeciwdziałać w sposób specyficzny właśnie temu wariantowi. Jak poinformował rzecznik koncernu  AstraZeneca, firma wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim podjęła "wstępne kroki w celu wyprodukowania szczepionki wariantowej". Oxford na razie nie skomentował jeszcze tych wiadomości.

Będzie szczepionka przeciw wariantowi Omikron. AstraZeneca potwierdza

Jako pierwszy o planach AstraZeneki wobec wariantu Omikron poinformował "Financial Times", który powołał się na Sandy Douglas, szefową grupy badawczej w Oksfordzie. - Szczepionki oparte na adenowirusach, takie jak AstraZeneki, mogą w zasadzie być stosowane do reagowania na każdy nowy wariant szybciej, niż niektórzy mogli wcześniej sądzić – powiedziała Douglas.

Redakcja poleca

Producenci szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderna również wcześniej zapowiedzieli, że pracują nad szczepionkami specyficznymi dla wariantu Omikron. Moderna oświadczyła, że ma nadzieję rozpocząć badania kliniczne na początku przyszłego roku

Badanie laboratoryjne z zeszłego tygodnia wykazało, że lek Evusheld firmy AstraZeneca, zawierający przeciwciała, zachował aktywność neutralizującą wobec wariantu Omikron. Preparat ten kilkanaście dni temu uzyskał aprobatę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na stosowanie w przypadku ciężkich objawów COVID-19 u osób ze słabym układem odpornościowym lub historią poważnych skutków ubocznych szczepionek koronawirusowych. 

RadioZET.pl/PAP