Obserwuj w Google News

Koronawirus znów zaatakował Wuhan. Władze przetestują wszystkich mieszkańców

2 min. czytania
03.08.2021 13:58
Zareaguj Reakcja

Władze miasta Wuhan w środkowych Chinach zarządziły we wtorek masowe badania przesiewowe wszystkich 11 mln mieszkańców na Covid-19 w związku z wykryciem tam pierwszych nowych lokalnych objawowych przypadków zakażenia koronawirusem od ponad roku.

Wuhan
fot. PAP/EPA

Służby medyczne w mieście  Wuhan zgłosiły w poniedziałek wykrycie infekcji u siedmiu pracowników napływowych. To pierwsze nowe przypadki lokalne odnotowane tam, odkąd wiosną 2020 roku po bezprecedensowym, ponad dwumiesięcznym lockdownie, miastu udało się powstrzymać pierwszą falę pandemii. Władze miasta Wuhan zarządziły więc we wtorek masowe badania przesiewowe wszystkich 11 mln mieszkańców na Covid-19.

Chiny mierzą się obecnie z największą jak dotąd falą zakażeń niebezpiecznym wariantem Delta. Pierwsze infekcje wykryto w połowie lipca w Nankinie, a stamtąd – między innymi poprzez turystów odwiedzających prowincję Hunan - patogen rozprzestrzenił się na co najmniej osiem innych regionów.

Chiny walczą z wariantem Delta. Wuhan przetestuje 11 mln mieszkańców

Łącznie od połowy lipca w Chinach wykryto już ponad 400 objawowych przypadków, w których do zakażenia doszło na terenie kraju. Według władz jako pierwsi wariantem Delta zakazili się pracownicy nankińskiego lotniska, czyszczący kabinę samolotu przybyłego z Rosji.

Redakcja poleca

Po opanowaniu pierwszej fali zakażeń chińskie władze przyjęły zasadę „zero tolerancji” dla koronawirusa i stanowczo reagują na niewielkie ogniska, które sporadycznie pojawiają się w kraju. Stosują również duże ograniczenia możliwości wjazdu z zagranicy i surową kwarantannę przyjezdnych.

W ostatnich dniach, by powstrzymać szerzenie się koronawirusa, lokalne władze niektórych miast i regionów dodatkowo zacieśniły kontrole podróżnych. Część miast, w których wykryto zakażenia, prowadzi badania przesiewowe, a niektóre dzielnice Pekinu objęto lockdownem.

RadioZET.pl/PAP (A. Borowiak)