Obserwuj w Google News

Szefowa Agencji Leków zemdlała podczas konferencji o szczepionkach

2 min. czytania
16.04.2021 15:59
Zareaguj Reakcja

Tanja Erichsen z Duńskiej Agencji Leków poinformowała podczas konferencji prasowej, że Dania rezygnuje ze stosowania szczepionki firmy Astra Zeneca przeciw Covid-19. Media odnotowały, że w trakcie konferencji Erichsen zemdlała i z hukiem upadła na ziemię. Kobieta trafiła do szpitala.

zemdlała podczas konferencji
fot. YouTobe: Michael Moran

Tanja Erichsen z Duńskiej Agencji Leków przekazała, że duńskie władze jako obecnie jedyne na świecie zrezygnowały ze stosowania szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw Covid-19. Jak podkreśliła, podjęcie takiej decyzji jest możliwe dzięki dobrej sytuacji epidemicznej w kraju oraz dostępności innych preparatów.

"Podjęta przez nas decyzja nie oznacza, że nie zgadzamy się z Europejską Agencją Leków. Uważamy, że szczepionka AstraZeneki ma więcej zalet niż wad. Jednak biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w Danii, najlepiej jest zaprzestać stosowania tej szczepionki" - oświadczyła na konferencji prasowej Tanja Erichsen.

Dania. Tanja Erichsen z Duńskiej Agencji Leków zemdlała podczas konferencji. Wideo

Wtórował jej dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem, który powiedział, że "w Danii dostępne są inne szczepionki, a epidemia jest pod kontrolą".

Redakcja poleca

W związku z całkowitym wycofaniem szczepionki firmy AstraZeneca duński program szczepień opóźni się o kilka tygodni, a 149 tysiącom osób, które w Danii już otrzymały pierwszą dawkę tego produktu, ma być zapewniona dawka innego preparatu. Dwie dawki otrzymało ok. 500 osób i są one uważane za już zaszczepione.

Brostroem podkreślił, że "dobrze rozumie kraje, które zdecydują się kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneki". "Gdybyśmy w Danii byli w innej sytuacji, na przykład gdybyśmy przechodzili trzecią falę, a służba zdrowia byłaby pod presją oraz nie mielibyśmy wielu osób zaszczepionych, to nie zawahalibyśmy się stosować tej szczepionki. Mimo występowania rzadkich, ale poważnych skutków ubocznych" - powiedział.

Oglądaj

Kamery zarejestrowały, jak w trakcie konferencji Tanja Erichsen straciła przytomność i z dużą siłą upadła na ziemię. Soeren Brostroem natychmiast ruszył na pomoc kobiecie, unosząc w górę jej nogi, by poprawić krążenie.

ZOBACZ TAKŻE: Zakrzepica a szczepionki AstraZeneca i Johnson&Johnson. Co wiemy?

Tanja Erichsen trafiła do szpitala. Nie podano, co było przyczyną utraty przytomności. Wiadomo jednak, że kobieta czuje się już lepiej.

RadioZET.pl/ PAP/ BBC/ Youtube: Michael Moran