Obserwuj w Google News

Naukowcy wykryli nową mutację koronawirusa. Potwierdzono 25 zakażeń

1 min. czytania
09.01.2022 10:00
Zareaguj Reakcja

Na Cyprze wykryto nową mutację koronawirusa, która jest połączeniem wariantów Delta i Omikron. Nazwano ją Deltocronem – donosi serwis Bloomberg. Zakażenie nową mutacją potwierdzono u 25 osób.

Naukowcy wykryli nową mutację koronawirusa. Potwierdzono 25 zakażeń
fot. Cover Images/East News/zdjęcie ilustracyjne

Deltocron to nowa mutacja koronawirusa, którą wykryto na Cyprze. Kierownik Laboratorium Biotechnologii i Wirusologii Molekularnej na Uniwersytecie Cypryjskim Leonidos Kostrikis poinformował, że jest on połączeniem wariantów Delta i  Omikron.

- Występują koinfekcje Omikronem i Deltą. Odkryliśmy szczep, będący połączeniem tych dwóch wariantów – powiedział w piątek Kostrikis w wywiadzie dla Sigma TV. Deltocron genetycznie jest Deltą, ale posiada dziesięć cech mutacji, które są charakterystyczne dla wariantu Omikron.

Redakcja poleca

Deltocron wykryty na Cyprze. To nowa mutacja koronawirusa

Kostrikis przekazał, że jego zespół potwierdził 25 przypadków nowej mutacji. Naukowiec zaznaczył, że Deltocron występował częściej u osób hospitalizowanych. 

7 stycznia informacja o sekwencji genetycznej nowej mutacji została przesłana do GISAID, międzynarodowej bazy danych, która śledzi m.in. zmiany koronawirusa. - W przyszłości zobaczymy, czy ten szczep będzie powodował cięższą chorobę lub będzie bardziej zaraźliwy i zdominuje Deltę i Omikrona – powiedział Kostrikis. Naukowiec zaznaczył, że według niego nowy szczep zostanie wyparty przez wysoce zaraźliwą mutację Omikron.

RadioZET.pl/ Bloomberg.com