Obserwuj w Google News

Długotrwałe problemy ze zdrowiem po przejściu COVID-19. Szokujące wyniki badań

1 min. czytania
08.08.2022 06:53
Zareaguj Reakcja

Jeden na ośmiu Holendrów, którzy przeszli COVID-19, cierpi na długotrwałe problemy zdrowotne, wynika z raportu Uniwersyteckiego Centrum Medycznego (UMC) w Groningen na północy Holandii.

covid19
fot. MAREK BEREZOWSKI /REPORTER

Od pewnego czasu wiadomo, że niektóre osoby, które przechodziły infekcję COVID-19, przez długie miesiące mają problemy ze zdrowiem z powodu long-covid.

Z opublikowanego przez magazyn naukowy "The Lancet" artykułu wynika, że holenderskim naukowcom udało się dokładnie ustalić, ilu pacjentów nadal cierpi przewlekle po chorobie. Pracownicy UMC przeprowadzili badania wśród 13 tys. mieszkańców Niderlandów, z których wynika, że 12,7 proc. pacjentów nadal cierpiał na dolegliwości w okresie od trzech do pięciu miesięcy po zakażeniu.

Redakcja poleca

Holandia. Długotrwałe problemy ze zdrowiem po COVID-19

- Obejmowały one głównie ból w klatce piersiowej, utratę węchu i smaku, zmęczenie oraz bóle mięśni – powiedziała portalowi NU profesor Judith Rosmalen, która kierowała zespołem, który przeprowadził badania. Autorzy badań wymieniają także m.in. ogólne problemy z oddychaniem, ból towarzyszący tej czynności, uczucie zimna lub gorąca, uczucie mrowienia - albo ciężkości nóg i rąk, ogólne poczucie zmęczenia.

Uniwersyteckie Centrum Medyczne od 2006 roku prowadzi badania nad sytuacją zdrowotną populacji w północnej Holandii w ramach tzw. projektu Lifelines. - Dlatego byliśmy w stanie bardzo dokładnie sprawdzić, czy u ludzi rzeczywiście pojawiły się nowe dolegliwości po zakażeniu koronawirusem – wskazuje profesor Rosmalen.

Obecnie naukowcy z holenderskiego uniwersytetu pracują nad tym, aby zbadać przyczyny trwania tych długo utrzymujących się objawów.

RadioZET.pl/ Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)