Obserwuj w Google News

Falcon Heavy wystartował! Wynalazek Elona Muska zmierza w kierunku Marsa!

Redakcja
1 min. czytania
06.02.2018 23:00
Zareaguj Reakcja

Najpotężniejsza rakieta świata, Falcon Heavy, wystartowała w kierunku Marsa. W centrum kosmicznym na Przylądku Canaveral, na Florydzie, wybuchł niepohamowany entuzjazm, kiedy "Sokół" odpalił wszystkie 27 silników. Czy to pierwszy krok ludzkości w stronę "czerwonej planety"?

Falcon
fot. You Tube screen

Start najpotężniejszego i najważniejszego projektu Space X, przedsiębiorstwa Elona Muska, to wydarzenie bezprecedensowe, wykraczające poza sferę czysto technologiczną i oczekiwane od dłuższego czasu. Nie obyło się jednak bez przeszkód, albowiem start maszyny był przekładany już dwukrotnie.

"Falcon Heavy o wysokości 23-piętrowego budynku wystartował o godzinie 21.45 polskiego czasu z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego w Cape Canaveral. Ze względu na warunki pogodowe start był dwukrotnie przekładany. Początkowo start miał się odbyć o godzinie 19.30 polskiego czasu, został przesunięty na 21.05, a następnie na 21.45" - czytamy na stronie tvn24.pl.

Sam Musk był ostrożny w przewidywaniach co do pomyślności operacji - oceniał je na 50%. Lost maszyny wyprodukowanej przez jego koncern określany jest mianem testowego.

Przełomowe przedsięwzięcie

Falcon Heavy to pierwsza rakieta wyprodukowana przez prywatne przedsiębiorstwo, wysłana na orbitę geostacjonarną. I - wbrew pozorom - dużo tańsza niż niektórzy sądzą.

"Start Falcona Heavy wymaga 90 mln dolarów. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę, że użycie konkurencyjnej Delty IV Heavy będzie kosztować mniej więcej 350 mln dolarów - pisze next.gazeta.pl.

Elon Musk wystrzeli swoją Teslę na Marsa. Ambitna misja SpaceX - czytaj więcej na technologia.radiozet.pl!

RadioZET.pl/tvn24.pl/next.gazeta.pl/MP