Obserwuj w Google News

"Gotowość sił nuklearnych". USA przetestowały pocisk Minuteman III

2 min. czytania
16.08.2022 14:51
Zareaguj Reakcja

Siły zbrojne USA przeprowadziły test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III. Przedsięwzięcie Waszyngtonu zostało wcześniej przełożone ze względu na eskalację napięć z Pekinem w kontekście chińskich manewrów wokół Tajwanu w pierwszych tygodniach sierpnia.

Minuteman III
fot. U.S. Air Force/Associated Press/East News

Test broni międzykontynentalnej wykazał "gotowość amerykańskich sił nuklearnych i zagwarantował [...] skuteczność narodowego odstraszania nuklearnego" – przekazano we wtorkowym oświadczeniu armii  USA. Wojsko powiadomiło, że jak dotąd przeprowadzono około 300 takich testów i nie były one związane z żadnym konkretnym wydarzeniem na świecie.

USA przeprowadziły test Minuteman III

Minuteman III, wyprodukowany przez przedsiębiorstwo Boeing, ma kluczowe znaczenie dla strategicznego arsenału amerykańskiej armii – podkreśliła agencja Reutera. Pocisk o zasięgu ponad 9660 km może poruszać się z prędkością około 24 tys. km na godzinę.

Redakcja poleca

Na początku sierpnia minister obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz przełożenia planowanej na pierwszy tydzień miesiąca rutynowej próby pocisku Minuteman, o czym informował dziennik "Wall Street Journal", powołując się na źródła w Pentagonie. Z kolei w kwietniu amerykańska armia odwołała wcześniej zaplanowany test tego samego pocisku. Wówczas zmiana planów miała na celu powstrzymanie wzrostu napięć nuklearnych z Rosją w obliczu inwazji Kremla w Ukrainie.

Władimir Putin zapowiedział w lutym, że siły jądrowe tego kraju zostaną postawione w stan najwyższej gotowości, co wzbudziło obawy, że rosyjska agresja w Ukrainie może doprowadzić do wojny atomowej. Amerykańscy urzędnicy uważają jednak, że jak dotąd nie znaleźli uzasadnienia, aby zmienić poziom alarmów nuklearnych Waszyngtonu.

Rosja i Stany Zjednoczone dysponują największymi arsenałami głowic jądrowych na świecie. Oba kraje gromadziły swoje potencjały atomowe przede wszystkim podczas wyścigu zbrojeń w czasach zimnej wojny.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP