Obserwuj w Google News

Wzrósł bilans katastrofy samolotu w Rosji. Nie żyje 13 osób

2 min. czytania
18.10.2022 06:32
Zareaguj Reakcja

W katastrofie bombowca Su-34, który w poniedziałek uderzył w ośmiopiętrowy blok mieszkalny w mieście Jejsk, w południowo-zachodniej Rosji, zginęło 13 osób, a 19 zostało rannych - podała agencja Interfax, powołując się na lokalne władze.

Rosja
fot. PAP/EPA

Katastrofa wojskowego samolotu w Rosji miała miejsce podczas lotu treningowego z lotniska wojskowego - poinformowała rosyjska agencja RIA, na której komunikat powołuje się Reuters. Według komunikatu rosyjskiego MON piloci zgłosili, iż podczas startu zapalił się silnik, a paliwo w samolocie zapaliło się w momencie uderzenia w budynek.

Katastrofa samolotu wojskowego w Rosji. Nie żyje 13 osób

Rosyjski wojskowy kanał informacyjny Zvezda opublikował nagranie, na którym widać eksplozje na pokładzie naddźwiękowego myśliwca średniego zasięgu Su-34, który spadł budynek mieszkalny. Rosyjskie agencje podały, że piloci zdołali się katapultować.

Redakcja poleca

Nagrania z miejsca zdarzenia pokazały dużą część ośmiopiętrowego budynku w płomieniach. Lokalne władze podały później, że pożar został ugaszony. Agencja Interfax, powołując się na lokalne władze, podała, że w bilans katastrofy wzrósł do 13 ofiar śmiertelnych oraz 19 rannych.

W poniedziałek po południu pojawiły się doniesienia, że w "w pełni uzbrojony" samolot wojskowy rozbił się na gęsto zaludnionym obszarze, powodując pożar, który objął cztery piętra budynku i powierzchnię około 2 tys. metrów kwadratowych.

Około 250 osób zostało ewakuowanych, w tym 40 dzieci, poinformowały władze. Oprócz bloku, w który uderzyła maszyna, ewakuowano też pobliskie budynki. Wieniamin Kondratjew, rosyjski gubernator Kraju Krasnodarskiego, w rozmowie z agencją RIA Nowosti zaprzeczył doniesieniom, że samolot był załadowany amunicją.

Gdyby tak było, to tylko połowa budynku byłaby tutaj - Wieniamin Kondratjew

Ponad 80-tysięczny Jejsk to port nad Morzem Azowskim, w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. W marcu Radio Swoboda podało, że w Jejsku znajduje się jedno z około 40 lotnisk w Rosji, na Białorusi i okupowanym Krymie, z których armia Rosji przeprowadza ataki na Ukrainę.

RadioZET.pl/PAP/Twitter