Obserwuj w Google News

To może być źródłem zakażeń koronawirusem. Chodzi o…zupę z nietoperza

3 min. czytania
24.01.2020 18:02
Zareaguj Reakcja

Pojawiają się pierwsze podejrzenia co do źródła zakażeń koronawirusem – informują zagraniczne media. Jak pisze „Daily Star”, część naukowców twierdzi, że przyczyną śmiercionośnej zarazy może być…bardzo popularne, chińskie danie z którego słynie miasto Wuhan (to tam doszło do pierwszego zakażenia). To zupa z nietoperza owocowego, zwanego Rudawką Wielką. Sieć obiegają nagrania i zdjęcia, przedstawiające ludzi konsumujących ten specyficzny "przysmak".

To może być źródłem zakażeń koronawirusem. Chodzi o…zupę z nietoperza
fot. The Daily News/Youtube Printscreen

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus sieje spustoszenie w Chinach. Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała w piątek, że liczba osób zakażonych wynosi obecnie 830. Poinformowała też, że 26 osób zmarło z powodu ostrego zapalenia płuc spowodowanego wirusem, który po raz pierwszy wykryto w mieście Wuhan.

Oglądaj

Wirus w Chinach. Lotnisko Chopina w Warszawie zaostrza środki bezpieczeństwa

Również w piątek władze Japonii poinformowały o drugim już przypadku zakażenia koronawirusem w tym kraju. Zakażony 40-letni mężczyzna powrócił do Japonii w sobotę z Wuhan. Zakażony Japończyk znajduje się obecnie w szpitalu w Tokio, gdzie przebywa na obserwacji - podało japońskie ministerstwo zdrowia.

Koronawirus dotarł na Białoruś? Poważne objawy kobiety, która wróciła z Chin

W obawie przed rozprzestrzenianiem się niebezpiecznego koronawirusa w samym Państwie Środka, władze Chin zarządziły blokadę komunikacyjną trzech miast, gdzie wcześniej odnotowano występowanie wirusa: Wuhan, Ezhou i Huanggang nad rzeką Jangcy. Wszystkie trzy ośrodki miejskie znajdują się w prowincji Hubei.

Zupa z nietoperza przyczyną zakażeń?

Tymczasem naukowcy podejrzewają już, co może być głównym źródłem zakażeń. Według doniesień "Daily Mail", najprawdopodobniej ludzie zarażają się koronawirusem poprzez jedzenie mięsa, pochodzącego z tzw. "żywego" targu. Targ w Wuhan, na którym sprzedawano żywe zwierzęta, przeznaczone do jedzenia – takie jak nietoperze, węże, lisy, krokodyle, wilcze szczenięta, ogromne salamandry czy szczury – decyzją władz został zamknięty. To właśnie to miejsce mogło być siedliskiem śmiercionośnego wirusa. Zdaniem części ekspertów, koronawirus przenoszony jest właśnie przez nietoperze owocowe. Rudawki wielkie – ponieważ tak nazywa się ten gatunek – naturalnie posiadają tego wirusa w swojej florze bakteryjnej. Ponadto nietoperze te uchodzą w Chinach za przysmak. Wuhan – w którym po raz pierwszy doszło do zakażenia koronawirusem- słynie z zup, przygotowywanych na bazie nietoperzy owocowych.

Obecnie sieć obiegają filmy i zdjęcia, na których ludzie zajadają się wuhańskim „specjałem”. Dania nie wygląda raczej apetycznie – na fotografiach i opublikowanych materiałach wideo widzimy martwego, poddanego obróbce termicznej nietoperza pływającego w misce z wodą i ryżem. Chińczycy jedzą zwierzę za pomocą pałeczek – jedno z nagrań przedstawia kobietę, która trzyma „danie” pałeczkami i obgryza skrzydło. W sieci można zobaczyć też filmik z dziećmi, które konsumują skrzydła nietoperza.

Oglądaj

Miasto odcięte od świata

Władze prowincji Hubei - podobnie jak kierownictwo prowincji Guangdong ze stolicą w Kantonie - ogłosiły w czwartek pierwszy, najwyższy stopień zagrożenia zdrowia publicznego z powodu nowego wirusa. Do walki z epidemią włączono wojsko i policję. Zakazano organizowania imprez masowych, wstrzymano pracę przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych oraz ograniczono dostęp do obszarów potencjalnie niebezpiecznych. W Wuhan nie działa komunikacja miejska – miasto zostało odcięte od świata. Policja kontroluje wszystkie samochody, ale drogi wyjazdowe z miasta nie zostały jeszcze zablokowane. Obostrzenia związane z epidemią objęły również Pekin.

Koronawirus wydostał się z Azji. Liczba ofiar śmiercionośnego wirusa rośnie

Poza Chinami po jednym przypadku nowego koronawirusa wykryto w Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze, USA i Arabii Saudyjskiej, a dwa przypadki odkryto w Wietnamie oraz w Japonii.

Komunikaty polskiego MSZ

W sprawie koronawirusa z Wuhan zareagowało też polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort wydał specjalny komunikat.

MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty można znaleźć na stronach Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

RadioZET.pl/Twitter/PAP/dailymail.co.uk/wp.pl