Obserwuj w Google News

Kuriozalny materiał propagandowy Białorusi. Tak pokazano w nim Polskę

2 min. czytania
27.05.2022 15:51
Zareaguj Reakcja

Białoruska propaganda wyemitowała materiał, w którym próbuje udowodnić, że Europa cierpi z powodu sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś. Ksenia Chudoliej z telewizji STV, za pomocą zmanipulowanych i wyciągniętych z kontekstu materiałów, przekonuje, że już wkrótce Europa pogrąży się w kryzysie. Za jeden z negatywnych przykładów posłużyła Polska.

Ksenia Chudoliej z telewizji STV
fot. YouTube/Wieści ze Wschodu

Białoruska i rosyjska propaganda próbuje przekonać, że sankcje nałożone na oba kraje tak naprawdę szkodzą bardziej UE i Stanom Zjednoczonym niż Rosji i Białorusi. 

Kanał Wieści ze Wschodu opublikował w serwisie YouTube materiał propagandowy białoruskiej telewizji STV. Ksenia Chudoliej poruszyła w nim temat inflacji w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. W materiale pojawił się szereg wyciętych z kontekstu przykładów, jak np. artykuł BBC, który informował, że śniadania w Londynie podrożały o 40 funtów, mimo że w tytule napisane jest 40, ale pensów.

Oglądaj

Autorka użyła na początku stwierdzenia "każdy kij ma dwa końce". Pokazując sklepowe półki w Polsce, wyjaśniła, że "ludzie wychodzą ze sklepów z pustymi portfelami i oczami okrągłymi ze zdumienia". Na nagraniu zamieszczono mało zatłoczony sklep, który ma udowadniać, że ludzi nie stać na zakupy. Autorka materiału wykorzystywała wypowiedzi, by przekonać w materiale, że niedługo w Europie zniknie klasa średnia.

Inny Amerykanin miał stwierdzić, że Joe Biden wysyła wszystkie pieniądze Ukrainie, zamiast dać je swoim obywatelom. Co ciekawe, na każdą ze ścieżek dźwiękowych tych wypowiedzi nałożono głos tłumacza, który całkowicie zagłusza słowa w języku angielskim.

Redakcja poleca

Łukaszenka: Pocierpimy, a potem do nas przyjdą

Ksenia Chudoliej bardzo pozytywnie wypowiadała się o Alaksandrze Łukaszence, który miał przewidzieć taką sytuację w Europie. - Rok przecierpimy, a potem zobaczycie, przyjdą do nas, będą nas przepraszać i prosić, żeby z nimi współpracować - powiedział dyktator w materiale. W innej części nagrania stwierdził, że zboże jest nowym złotem Europy. Zdaniem Łukaszenki działania Zachodu są bezmyślne.

Pod koniec materiału Ksenia Chudoliej skupiła się na prezydencie USA Joe Bidenie, pokazując nagranie jak przewraca się na schodach, wchodząc do samolotu. - Z ilu jeszcze schodów musi spaść Biden, by zrozumiał złą sytuację swojego kraju? - pytała retorycznie autorka materiału.

RadioZET.pl