Obserwuj w Google News

Lisa Shaw nie żyje. Dziennikarka BBC zmarła z powodu powikłań po szczepionce AstraZeneca

1 min. czytania
26.08.2021 18:21
Zareaguj Reakcja

Lisa Shaw, wielokrotnie nagradzana prezenterka i dziennikarka radiowa BBC Radio Newcastle, zmarła z powodu rzadkich powikłań po szczepionce AstraZeneca - orzekł koroner. 

Lisa Shaw
fot. BBC Radio Newcastle

Lisa Shaw, dziennikarka BBC Radio Newcastle, zmarła w maju br. w wieku 44 lat. Kobieta otrzymała pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca 29 kwietnia. Kilka dni później zaczęła skarżyć się na ''silne przeszywające'' bóle głowy. 

Dziennikarka BBC zmarła z powodu powikłań po szczepionce AstraZeneca

Dziennikarka BBC została przetransportowana karetką do szpitala uniwersyteckiego w North Durham. Szczegółowe badania wykazały skrzepy krwi w mózgu. 44-latka trafiła na specjalistyczny oddział neurologiczny szpitala w Newcastle.

Dr Christopher Johnson, konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii na RVI, przekazał, że kobieta była przytomna, a leczenie przynosiło efekty. Stan zdrowia kobiety zaczął się jednak pogarszać. Dziennikarka znów narzekała na bóle głowy, miała trudności z mówieniem. Lekarze ustalili, że doszło do krwotoku w mózgu. Lisa Shaw zmarła 21 maja.

Dochodzenie koronera wykazało, że przyczyną śmierci dziennikarki BBC były rzadkie powikłania po szczepionce AstraZeneca. - Trombocytopenia, wywołana przez szczepionkę, spowodowała obrzęk i krwawienie w obrębie mózgu - powiedział Karen Dilks. 

Jak podaje Sky News, w Wielkiej Brytanii potwierdzono 412 przypadków zakrzepów krwi po podaniu blisko 50 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca. Zgłoszono 73 zgony. 

Redakcja poleca

RadioZET.pl/BBC/Sky News