Obserwuj w Google News

Małpia ospa u kolejnego sąsiada Polski. Pacjent z objawami trafił do szpitala wojskowego

PAP
2 min. czytania
24.05.2022 17:09
Zareaguj Reakcja

W Republice Czeskiej potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy - poinformował we wtorek portal Seznam Zpravy. Ekspert powiedział portalowi, że pojawienie się wirusa potwierdził Państwowy Instytut Zdrowia (SZU).

Małpia ospa
fot. Luo Dafu / Costfoto/Sipa USA/East News (ilustracyjne)

Portal powołał się na przedstawiciela Czeskiego Towarzystwa Medycznego im. Jana Ewangelisty Purkyniego Pavla Dlouhego. Według niego chory znajduje się w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze.

Agencja CTK napisała, że SZU sprawdzał już jeden przypadek podejrzenia pojawienia się wirusa małpiej ospy. Badania nie potwierdziły wystąpienia tej rzadkiej choroby, która przypomina ospę wietrzną u ludzi, ale zwykle z łagodniejszymi objawami. Eksperci twierdzą, że transmisja wymaga długotrwałego i bliskiego kontaktu.

Redakcja poleca

Małpia ospa w Europie. Pierwsze przypadki w Czechach i Słowenii

Rzecznik prasowy miejscowego Ministerstwa Zdrowia Ondrzej Jakob powiedział agencji CTK, że nie ma danych o ochronie przed małpią ospą dzięki szczepieniom przeciwko ospie wietrznej. Eksperci twierdzą jednak, że podobieństwo wirusa sprawia, że ochrona powinna być skuteczna. Według przewodniczącego Czeskiego Towarzystwa Wakcynologicznego Romana Chlibka w Czechach nie ma już odporności przeciwko wirusowi, ponieważ szczepienia zakończono przed 1980 r.

We wtorek w Słowenii również potwierdzono we wtorek pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowała miejscowa telewizja N1. Mężczyzna, który trafił do szpitala w Lublanie w poniedziałek, wrócił w ostatnich dniach z Wysp Kanaryjskich. Lekarze poinformowali, że stan zdrowia pacjenta jest stabilny, a objawy choroby łagodne.

ZOBACZ TAKŻE: małpia ospa - objawy

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii oraz Szwecji.

RadioZET.pl/PAP - Piotr Górecki