Obserwuj w Google News

Michaił Gorbaczow nie żyje. Jedyny prezydent ZSRR miał 91 lat

2 min. czytania
30.08.2022 22:37
Zareaguj Reakcja

Jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat. Informację przekazał we wtorek Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie, na którego powołuje się agencja TASS.

Michaił Gorbaczow
fot. Alexander Zemlianichenko/Associated Press/East News

„Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie” – podano w komunikacie. Według rosyjskich mediów Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 r.

O śmierci ostatniego przywódcy ZSRR poinformowała także agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media. Na początku lipca informowano, że Gorbaczow trafił do szpitala. Według doniesień rosyjskich mediów i sieci społecznościowych polityk cierpiał na cukrzycę i miał problemy z nerkami.

Michaił Gorbaczow nie żyje. Rzecznik polskiego MSZ komentuje

- Godny zaufania przywódca, który utorował drogę do wolnej Europy - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin "wyraża głębokie współczucie" najbliższym Gorbaczowa. - Putin skieruje telegram kondolencyjny do rodziny Gorbaczowa - dodał Pieskow.

"Michaił Gorbaczow nie żyje. W naszej pamięci pozostanie jako ten, dzięki któremu Związek Radziecki przeszedł do historii - choć on chciał go uratować. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz, gdy są tacy, którym marzy się powrót do imperialnej przeszłości" - napisał na Twitterze rzecznik polskiej dyplomacji Łukasz Jasina.

Michaił Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 we wsi Priwolnoje. W latach 1985–1991 pełnił funkcję sekretarza Generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Piastował stanowisko przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR (1988–1990).

Od 1990 do 1991 roku był pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR.

Redakcja poleca

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako "pieriestrojka" - przebudowa.

W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.

RadioZET.pl/TASS/PAP