Obserwuj w Google News

Nie żyje jeden z najbogatszych Ukraińców. Zginął w rosyjskim ataku. "Bohater"

1 min. czytania
31.07.2022 13:23
Zareaguj Reakcja

Jeden z najbogatszych biznesmenów Ukrainy Ołeksij Wadaturski i jego żona zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformował szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija.

Wadaturski
fot. Telegram/Dawid Arachamija

Mikołajów został zaatakowany przez siły rosyjskie dwukrotnie w nocy z soboty na niedzielę. Wcześniej szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informował, że w wyniku tych ostrzałów zginęła jedna osoba, a dwie doznały obrażeń.

Nie żyje Ołeksij Wadaturski, jeden z najbogatszych Ukraińców

Teraz wiemy, że ofiary śmiertelne były co najmniej dwie. To Ołeksij Wadaturski - ukraiński multimilioner - oraz jego małżonka. Tragiczne informacje przekazał w mediach społecznościowych szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija.

Redakcja poleca

"Tej nocy w wyniku kolejnego rosyjskiego zamachu terrorystycznego - ostrzału cywilnych mieszkańców Mikołajowa - zginął Ołeksij Opanasowycz Wadaturski. Bohater Ukrainy, który zasłużył na to miano swoją pracą" - napisał Arachamija na Telegramie.

Wadaturski był założycielem jednego z największych przedsiębiorstw ukraińskich i największej ukraińskiej spółki eksportującej zboże, firmy rolnej Nibulon. Powstała ona w 1991 roku, jako joint venture Wadaturskiego, węgierskiej firmy Kombiseed i brytyjskiej Meridian Commodities (nazwa Nibulonu pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw miast Mikołajów, Budapeszt i Londyn).

Biznesmen był również multimilionerem i jednym z najbogatszych obywateli swojego kraju. W 2021 r. Forbes szacował majątek Wadaturskiego na 430 mln dol. Zajmował on 24. miejsce na liście najbogatszych ludzi w Ukrainie.

RadioZET.pl/PAP/Telegram