Obserwuj w Google News

Niemcy deklarują wsparcie dla Ukrainy. „Wzrost środków na pomoc wojskową”

2 min. czytania
15.04.2022 18:09
Zareaguj Reakcja

Reuters poinformował, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz chce przeznaczyć dodatkowe 2 mld euro na nowy sprzęt wojskowy dla Ukrainy. Przypomnijmy, że na początku wojny Niemcy nie chcieli wysłać broni Ukrainie. Na atakowane przez armię Putina tereny dotarło z Niemiec jedynie 5 tysięcy hełmów i to ze sporym opóźnieniem, gdyż "nadawcy mieli mieć problem z uzyskaniem adresu".

Niemcy deklarują wsparcie dla Ukrainy. Wzrost środków na pomoc wojskową
fot. PAP/EPA

Wojna w Ukrainie generuje ogromne straty gospodarcze dla walczących ze sobą krajów. Odbija się również na światowej gospodarce. Eksperci często przedstawiają tezę, że Putin nie spodziewał się tak zaciętych walk na froncie. Dzielnie broniący się Ukraińcy i sankcje płynące na Rosję z całego świata sprawiły, że  r osyjska armia jest w ruinie. Od początku wojny straciła sprzęt o wartości 11 mld dolarów.

Niemcy deklarują wsparcie finansowe dla Ukrainy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz chce przeznaczyć dodatkowe 2 mld euro na nowy sprzęt wojskowy dla Ukrainy - poinformowała w piątek agencja Reutera, cytując źródło rządowe.

Około 400 mln euro z tych środków ma być przeznaczone na Europejski Fundusz na rzecz Pokoju, który zakupuje broń dla Ukrainy. Do tego dojdą wydatki na Bundeswehrę oraz na dostawy na Ukrainę i do krajów trzecich.

Według informacji Reutersa znaczny wzrost środków na pomoc wojskową w budżecie został już uzgodniony w ramach rządu. Dodatkowe fundusze nie są częścią specjalnego funduszu Bundeswehry w wysokości 100 mld euro w związku z wojną na Ukrainie, ale stanowią dodatkowe wydatki.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP/Reuters

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo