Obserwuj w Google News

W szpitalu doszło do pomyłki. Zaszczepiono dzieci niewłaściwą szczepionką

2 min. czytania
20.12.2021 12:26
Zareaguj Reakcja

W punkcie szczepień w powiecie Olpe w Nadrenii Północnej-Westfalii, w zachodnich Niemczech, kilkoro dzieci otrzymało w niedzielę szczepionkę na COVID-19 firmy Moderna, chociaż dzieci można szczepić tylko preparatem firmy BioNTech. Incydent został zgłoszony na policję - podała w poniedziałek telewizja ARD.

Szczepienia
fot. Ina Fassbender/AFP/East News

"Dzieci, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 preparatem firmy Moderna, nie miały żadnych dolegliwości w momencie opuszczenia punktu szczepień" - poinformowano w oświadczeniu władz powiatu.

Niemcy. Pomyłka w szpitalu. Zaszczepiono dzieci niewłaściwą szczepionką

"Rodzice poszkodowanych dzieci zostali natychmiast poinformowani o zdarzeniu" - dodano. W rozmowie z kierownictwem medycznym ośrodka szczepień poinformowano ich, że w Europejskiej Agencji Leków (EMA) złożono wniosek o dopuszczenie do obrotu szczepionki Moderna dla dzieci.

Redakcja poleca

Na prośbę rodziców incydent został jednak zgłoszony na policję. Błąd został podobno zauważony przez samą szczepiącą asystentkę medyczną. Nie ujawniono, ilu dzieci dotyczy sprawa. Punkt szczepień ponownie przejrzy teraz wszystkie procedury i szczepienia dzieci.

Jeśli zostaną znalezione jakiekolwiek inne przypadki, rodzice zostaną poinformowani - oświadczenie władz powiatu Olpe ws. szczepień

W listopadzie EMA dała zielone światło dla zatwierdzenia szczepionki na koronawirusa firmy BioNTech/Pfizer dla dzieci w wieku pięciu lat i starszych. Jest to pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19 dopuszczona do obrotu w UE dla dzieci poniżej 12. roku życia.

Szczepionka Spikevax firmy Moderna została dotychczas dopuszczona do obrotu w UE dla osób w wieku 12 lat i starszych. Jednak niemiecki Stały Komitet ds. Szczepień (STIKO) zaleca osobom poniżej 30. roku życia szczepienia preparatem BioNTech.

RadioZET.pl/PAP (B. Lemańczyk)