Obserwuj w Google News

Niespodziewana wizyta Johnsona w Kijowie. Londyn chce szkolić tysiące żołnierzy

2 min. czytania
17.06.2022 21:19
Zareaguj Reakcja

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Podczas konferencji zadeklarował pomoc w błyskawicznym przeszkoleniu 10 tys. żołnierzy ukraińskich. Premier Wielkiej Brytanii również stwierdził, że obrona przeciwlotnicza jest sprawą kluczową i są czynione kroki, by dostarczyć ją Ukrainie.

Boris Johnson i Wołodymr Zełenski
fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Wołodymr Zełenski poinformował podczas wystąpienia dla mediów, że podczas spotkania z Borisem Johnsonem szczegółowo omówiono sytuację na froncie, a także możliwości obrony Ukrainy przed rosyjskimi siłami.  - Mamy wspólną wizję tego, jak kroczyć ku zwycięstwu. Bo właśnie taki wynik potrzebny jest Ukrainie - zwycięstwo naszego państwa - dodał.

Pomoc w szkoleniu żołnierzy

Brytyjski premier Boris Johnson podczas piątkowej, niezapowiadanej wcześniej wizyty w Kijowie zaoferował Ukrainie szeroko zakrojony program szkoleniowy, dzięki któremu w ciągu 120 dni mogłoby zostać przeszkolonych 10 tys. żołnierzy. 

Miałby on być swego rodzaju kontynuacją Operacji Orbital, czyli prowadzonego od 2015 r. przez Wielką Brytanię programu szkolenia ukraińskich sił zbrojnych, który do czasu rosyjskiej napaści przeszło 22 tys. żołnierzy.

"Obrona przeciwlotnicza kluczowa"

Przekazał, że rozmawiał też z Johnsonem o konieczności zwiększenia dostaw ciężkiego uzbrojenia. Jak podkreślił, najważniejszym obecnie jest zagwarantowanie Ukrainie obrony przeciwlotniczej. - Zaczęliśmy kroczyć w tym kierunku - zapewnił. 

Prezydent ocenił, że pomoc w obronie przed rosyjskimi rakietami powinna być priorytetem dla ukraińskich partnerów.

Więcej na temat Borisa Johnsona w Magazynie Radia ZET

Poruszono też temat ukraińskich potrzeb finansowych i gospodarczych. Zełenski podkreślił, że na Ukrainie w związku z bombardowaniami obiektów naftowych jest deficyt paliwa. Rozmawiano również o przygotowaniach do sezonu grzewczego. Zełenski podziękował Johnsonowi za gotowość pomocy. 

Strony omówiły także m.in. kwestię wzmocnienia sankcji na Rosję i temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy

Redakcja poleca

RadioZET.pl