Obserwuj w Google News

Nożownik zaatakował polskiego księdza w Nicei. Powiedział policji, że chciał zabić Macrona

1 min. czytania
24.04.2022 18:46
Zareaguj Reakcja

Ksiądz polskiego pochodzenia i zakonnica zostali w niedzielę zranieni nożem w jednym z kościołów w Nicei – poinformował dziennik „Le Figaro”. Sprawca oświadczył, że chciał „zabić (prezydenta Francji Emmanuela) Macrona”.

Emmanuel Macron
fot. AP/Associated Press/East News

Do wydarzenia doszło w kościele Saint-Pierre-d’Arene około godz. 10, tuż przed mszą zaplanowaną na godz. 10.30. Napastnik, 31-letni Kevin R. skierował się prosto do 57-letniego księdza Krzysztofa Rudzińskiego i zadał mu liczne ciosy nożem – według źródła „Le Figaro” około 20, przede wszystkim w tułów. Próbująca odebrać nóż napastnikowi 72-letnia siostra Marie-Claude została lekko ranna w rękę.

Nicea. Atak nożownika na księdza Krzysztofa Rudzińskiego

Oboje rannych szybko przewieziono do szpitala i według wstępnych ustaleń lekarzy ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin wyraził zadowolenie z faktu szybkiego zatrzymania sprawcy i przekazał parafianom wyrazy solidarności.

Redakcja poleca

Sprawca powiedział policjantom, że jest „wyznania żydowskiego” i że chciał „zabić Macrona” w dzień wyborów prezydenckich, ale ostatecznie zdecydował się zaatakować kościół. Kevin R. cierpi - według „Le Figaro” - na chorobę afektywną dwubiegunową i był niedawno hospitalizowany z powodu problemów psychicznych.

Wybory prezydenckie we Francji

W niedzielę odbywa się druga tura wyborów prezydenckich we Francji. Walczą w niej obecny prezydent Emmanuel Macron i przedstawicielka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Wyniki drugiej tury wyborów we Francji będą znane około godz. 20.

RadioZET.pl/PAP - Katarzyna Wysocka/oprac. AK