Obserwuj w Google News

Ogłoszono ćwiczenia wojskowe w Naddniestrzu. "Przypomina to wydarzenia sprzed inwazji"

1 min. czytania
28.04.2022 13:58
Zareaguj Reakcja

Władze nieuznawanego Naddniestrza ogłosiły przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych, chcąc w ten sposób wzmocnić swoją armię - podał w czwartek na swoim profilu na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR). 

Ogłoszono ćwiczenia wojskowe w Naddniestrzu. "Przypomina to wydarzenia sprzed inwazji"
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Rośnie napięcie w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii. Po serii wybuchów, które według ukraińskich władz były prowokacją rosyjskich służb, we wtorek stacjonujące tam rosyjskie wojska zostały postawione w stan pełnej gotowości bojowej. Natomiast w czwartek ogłoszono ćwiczenia wojskowe w Naddniestrzu.

Ćwiczenia wojskowe w Naddniestrzu

Z ustaleń HUR wynika, że resort obrony "Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej" wysłał pismo do lokalnych władz, zapraszające obywateli na "specjalne szkolenia", które potrwają 90 dni. Mają w nich brać udział mężczyźni do 55 roku życia. Obiecuje się im gratyfikację pieniężną, zakwaterowanie i wyżywienie. Uczestnikom ćwiczeń gwarantuje się po 2800 "rubli naddniestrzańskich".

Ukraiński wywiad podaje, że mimo formalnie dobrowolnego udziału w ćwiczeniach, de facto będą one przymusowe. "Warto zauważyć, że pismo nosi datę 21 kwietnia. Czyli sprzed rozpoczęcia ostatnich rosyjskich prowokacji na terenie Naddniestarza. Przypomina to wydarzenia w tzw. ŁRL i DRL przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę" – czytamy w komunikacie.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO: