Obserwuj w Google News

Ogromny chaos na lotniskach w Niemczech. Możliwe załamanie systemu

PAP
1 min. czytania
12.06.2022 13:45
Zareaguj Reakcja

Na niemieckich lotniskach panuje ogromny chaos. Odwołane loty, niekończące się kolejki w punktach kontroli bezpieczeństwa, wpadki podczas odprawy - pisze w niedzielę gazeta Bild am Sonntag. Dodaje, że jedną z przyczyn tej sytuacji jest zbyt mała liczba pracowników na lotniskach.

Lotnisko w Monachium
fot. CHRISTOF STACHE/AFP/East News/Zdjęcie ilustracyjne

"Sytuacja w europejskim systemie transportu lotniczego jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich. Niedobór wykwalifikowanych pracowników w coraz większym stopniu dotyka codziennego życia ludzi. Rozwiązania krótkoterminowe byłyby bardzo pożądane, ale nie są zbyt prawdopodobne" - powiedział dziennikowi federalny minister transportu Volker Wissing. "Mówiąc wprost: rząd nie wie, jak zapobiec letniemu chaosowi" - konstatuje Bild am Sonntag.

Rezolucja rad pracowniczych niemieckich lotnisk, do której dotarła gazeta, "pokazuje, jak dramatyczna jest sytuacja". Rady zakładowe z całych Niemiec ostrzegają przed "załamaniem systemu", pisząc: "Według szacunków rad zakładowych, w Niemczech brakuje obecnie ponad 5 500 pracowników, z czego około 3 000 w samym Frankfurcie i Monachium".

Redakcja poleca

Media: Chaos na lotniskach w Niemczech

Odczuwają to pasażerowie "podczas odprawy, kontroli bezpieczeństwa, wchodzenia na pokład, obsługi bagażu i dalszej obsługi naziemnej samolotu, ale przede wszystkim pracownicy, którym grozi całkowite przeciążenie". Jak informuje dziennik w tym tygodniu na lotnisku w Norymberdze 1700 sztuk bagażu po prostu nie zostało załadowanych do samolotów rejsowych.

Pierwsze linie lotnicze już zmniejszyły liczbę lotów. Tylko Lufthansa odwołała 900 lotów z Frankfurtu i Monachium, a Easyjet nawet 1000 - pisze Bild am Sonntag.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK