Obserwuj w Google News

"Putin chce zabić cały naród ukraiński. Pilnie potrzebujemy wsparcia"

1 min. czytania
24.04.2022 14:04
Zareaguj Reakcja

Putin chce zabić cały naród ukraiński – powiedział w rozmowie z telewizją CNN mer Melitopola Iwan Fiodorow, który w marcu był przetrzymywany przez rosyjskie wojska. – Ukraina pilnie potrzebuje wsparcia, aby wygrać wojnę – dodał.

Władimir Putin
fot. PAP/EPA

Wojska rosyjskie zajęły Melitopol w obwodzie zaporoskim w ciągu kilku dni od rozpoczęcia inwazji. 11 marca mer miasta Iwan Fiodorow został porwany przez żołnierzy Putina. Pięć dni później mera uwolniono, wymieniając go za dziewięciu rosyjskich jeńców, którzy wcześniej trafili do ukraińskiej niewoli.

"Putin chce zabić cały naród ukraiński"

Fiodorow w rozmowie z telewizją CNN powiedział, że jego miasto znajduje się w "bardzo trudnej i niebezpiecznej sytuacji", a jego mieszkańcy nie mogą otrzymać pomocy humanitarnej. – Celem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jest zabicie całego narodu ukraińskiego, zaczynając od okupacji miast – stwierdził. 

Redakcja poleca

Mer Melitopola ogłosił, że Ukraina pilnie potrzebuje wsparcia Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, aby wygrać wojnę. – Co ważne, potrzebujemy go dzisiaj, a nie jutro – zaapelował. 

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Tymofij Myłowanow w wywiadzie dla CNN ocenił, że Rosja stara się wyludnić wschód Ukrainy, a poprzez intensywne ataki wysyła sygnał "poddajcie się, albo zostaniecie zniszczeni". Dodał, że Ukraina potrzebuje od USA artylerii dalekiego zasięgu, by walczyć z siłami rosyjskimi w Donbasie, gdzie "teren jest inny", a zatem "taktyka Rosjan jest też inna".

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/CNN