Obserwuj w Google News

"Putin już podjął decyzję o wojnie z Zachodem". Ambasador bije na alarm

2 min. czytania
10.03.2022 09:46
Zareaguj Reakcja

Putin już podjął decyzję o wojnie z Zachodem. Grozi nam, bo naszych decyzji się boi, że przesądzą o jego porażce. To my powinniśmy przejąć inicjatywę – powiedział w TVN24 ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, odnosząc się do kwestii zamknięcia nieba nad Ukrainą oraz przekazania myśliwców MiG-29.

Władimir Putin
fot. Russian Presidential Press Service/Associated Press/East News

Władimir Putin już podjął decyzję o wojnie z Zachodem. Jeśli grozi nam konsekwencjami, to tylko dlatego, że właśnie tych naszych decyzji się boi, że one byłyby przesądzające o jego porażce – ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

Zapytany, czy zatem można uznać, że "strach Zachodu to naiwność i nadmierna ostrożność", odparł, że "to jest błąd". – Dlatego, że myśmy powinni przejąć inicjatywę i spowodować, żeby to Putin się bał najpotężniejszego sojuszu militarnego w historii ludzkości, a nie odwrotnie – mówił. 

Redakcja poleca

Zamknięcie nieba nad Ukrainą i przekazanie MiG-29

Cichocki pytany, jaka jest jego "osobista opinia ws. strefy zakazu lotów nad Ukrainą i ws. przekazania MiG-ów", stwierdził, że nie ma "osobistych opinii". – Moja opinia jest całkowicie zbieżna z oświadczeniem MSZ – podkreślił i dodał, że ma inny pogląd w tej sprawie niż urzędnicy Pentagonu. – Uważam, że te samoloty powinny zostać Ukrainie udostępnione, a państwa NATO powinny zamknąć przestrzeń powietrzną nad Ukrainą i udostępnić systemy przeciwlotnicze, które dadzą taką szansę Ukraińcom – oświadczył.

Na uwagę, że zamknięcie przestrzeni powietrznej uznaje się – w opiniach wielu polityków i decydentów także w Polsce – za "pretekst dla Rosji do rozpoczęcia działań militarnych przeciwko państwom NATO i rozpoczęcia III wojny światowej", ambasador RP odparł: "Ja nie dostrzegłem w moich rozmowach z kolegami i koleżankami z rządu tych różnic".

Wojna w Ukrainie. Najnowsze informacje na żywo:

RadioZET.pl/TVN24/PAP