Obserwuj w Google News

Putin reaguje na porażki. Amerykanie ujawniają, co się dzieje na Kremlu

Dominik Gołdyn
2 min. czytania
04.10.2022 08:00
Zareaguj Reakcja

Putin może usiłować odsunąć od siebie odpowiedzialność za niepowodzenia armii na wschodzie Ukrainy, dokonując rotacji na stanowiskach dowódców wojskowych – ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). 

Władimir Putin
fot. Sergei Bobylev/Associated Press/East News

Władimir Putin dokonał zmiany na stanowisku dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego. Generała pułkownika Aleksandra Żurawlowa zastąpił generał porucznik Roman Bierdnikow, który ukończył kijowskie liceum wojskowe im. Suworowa i dowodził m.in. rosyjskimi wojskami w Syrii.

Putin reaguje na porażki na froncie

ISW przypomina w analizie, że jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego "operowały na północnym wschodzie obwodu charkowskiego przez ostatnich kilka miesięcy, jednak bez wyraźnego dowództwa". "Putin może próbować przekierować rosnący gniew z powodu strat rosyjskich w obwodzie charkowskim i Łymanie (mieście zdobytym niedawno przez armię ukraińską, w obwodzie donieckim), mianując nową osobę właśnie w Zachodnim Okręgu Wojskowym" – przypuszczają analitycy.

Redakcja poleca

Amerykański ośrodek ocenia, że armia Ukrainy w dniach 2-3 października poczyniła postępy. "Oddziały ukraińskie nadal konsolidowały zdobycze naokoło Łymanu i prawdopodobnie poczyniły postępy w kierunku granicy z obwodem ługańskim" – pisze ISW.

Jak wskazuje, źródła rosyjskie z niepokojem omawiają postępy Ukraińców na wschód od Łymanu i sugerują, że oddziały ukraińskie prawdopodobnie zaatakują miasto Kreminna, będące pod kontrolą rosyjską.

Rosja chce przerzucić do Ukrainy oddziały z Syberii i Syrii

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał we wtorek, że Kreml zadecydował o przerzuceniu do walk w Ukrainie oddziałów gwardii narodowej (Rosgwardii) rozlokowanych w regionach Syberii oraz rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii.

Rosgwardia powstała w 2016 roku z oddziałów wojsk wewnętrznych MSW Rosji. Syberyjski Okręg Wojskowy jako formalna jednostka organizacyjna w armii Rosji istniał do 2010 roku, potem jednostki okręgu weszły w skład okręgów wojskowych: Centralnego i Wschodniego. O przerzucaniu jednostek z Syrii, gdzie  Rosja utrzymywała swój kontyngent po rozpoczęciu tam interwencji wojskowej w 2015 roku, ukraiński sztab informował również 20 września.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP